Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Inauguracja Franciszka. Co powiedział papież?

Franciszek na Placu św. Piotra w dniu inauguracji swego pontyfikatu. Franciszek na Placu św. Piotra w dniu inauguracji swego pontyfikatu. Reuters / Forum
We mszy na placu św. Piotra wzięło udział kilkaset tysięcy wiernych, którzy wysłuchali „programowego” wystąpienia nowego papieża. Czy papież zaskoczył? Na pewno blichtru było mniej.

Papież - wbrew oczekiwaniom - nie nakreślił zasadniczych celów swojego pontyfikatu. Jego homilia miała raczej charakter katechezy, komentarza do Ewangelii, w którym Franciszek skupił się głównie na trosce o zachowanie "Bożego dziedzictwa".

Wezwał do "strzeżenia z miłością wszystkiego, czym Bóg nas obdarzył". - Bez tego pojawia się miejsce na zniszczenie, a serce staje się nieczułe. W każdej epoce są Herodowie, którzy snują plany śmierci - przestrzegał Franciszek i apelował, w szczególności do tych, którzy "zajmują odpowiedzialne stanowiska ekonomiczne i polityczne", by byli "opiekunami stworzenia".

Nawoływał do troski o słabych i chorych, dzieci i starców, osoby najbardziej wrażliwe, bo "tylko ten, który umie służyć z miłością, potrafi strzec". Zachęcał: - Bądźmy też stróżami samych siebie. Pamiętajmy, że wyniosłość, zawiść niszczą życie. W obliczu tak wielu oznak szarego nieba musimy dostrzec światło nadziei i dać nadzieję samym sobie. Nienawiść, zawiść i pycha bezczeszczą nasze życie. Nie bójmy się dobroci, czułości ani tkliwości. Troska wymaga dobroci, wymaga życia w tkliwości.

Papieska homilia, dość krótka, nie zawierała odniesień do sytuacji w Kościele, ani do kwestii światopoglądowych.

Przed mszą papież przyjął insygnia swej władzy - paliusz i pierścień z pozłacanego srebra.Na jego prośbę msza została skrócona - nie zawierała kilku elementów, które do tej pory były praktykowane podczas tego typu uroczystości.

Papież spotkał się z wiernymi, objeżdżając plac św. Piotra w papamobile. Pozdrawiał, witał się z wiernymi, brał na ręce dzieci. W pewnym momencie zatrzymał się, wysiadł z auta i pobłogosławił niepełnosprawnego mężczyznę, z którym zamienił kilka zdań. 

Na plac św. Piotra przybyło kilkaset tysięcy wiernych. Udział w uroczystościach zapowiedziały delegacje 132 krajów (w tym 3 prezydentów i 11 premierów). Polskę reprezentuje prezydent Bronisław Komorowski z żoną oraz marszałek Senatu Bogdan Borusewicz (marszałek Sejmu Ewa Kopacz zdecydowała się zostać w Polsce). Wydarzeniem jest – pierwsza od prawie tysiąca lat - obecność prawosławnego patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Przystanek amnezja. Dlaczego Memoriał tak przeszkadzał Putinowi

Rosji Putina nie potrzeba stowarzyszenia Memoriał, tylko historii pełnej zwycięstw, dumy i bohaterstwa. Podłości i zbrodnie z dziejów należy wymazać. A tych, którzy tego nie rozumieją – pozamykać.

Paweł Reszka
11.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną