Świat

Wiara buduje

Watykan: sanktuarium na wzgórzu

materiały prasowe
Bazylika św. Piotra – cud pod każdym względem. Dla wierzących to dowód, że sztuka w imię Pana unieważnia prawa natury. Dla sceptyków – świadectwo, że każdy architektoniczny bubel da się przerobić na arcydzieło, jeśli czasu i pieniędzy wystarczy.

Letnie wille, nekropolie, pogańskie świątynie, pałac Nerona – wszystkie te obiekty powstawały stopniowo na Wzgórzu Watykańskim i na jego łagodnych zboczach. W znajdującym się nieopodal cyrku zamęczano na śmierć zwolenników młodego chrześcijaństwa. Gdy w IV w. cesarstwo rzymskie przyjęło chrześcijaństwo, nieopodal Tybru zbudowano kościół na cześć Piotra Apostoła. Legenda głosi, że za czasów Nerona na tym terenie ukrzyżowano apostoła i pochowano go w pobliskiej nekropolii.

Religia, która w czasach cesarza Konstantyna tak szybko urosła w siłę, potrzebowała własnych symboli i własnych ceremoniałów. Potrzebowała też symboli architektonicznych. Chrześcijaństwo zajęło wzgórze i podporządkowało sobie jego pogańską historię. Podobnie potraktowano architekturę antyku, którą kopiowano i interpretowano na nowo, gdy tylko było to przydatne.

Cud na raty

Piotra postanowiono uczcić bazyliką („salą królewską”) w miejscu jego męczeńskiej śmierci. Te podłużne budowle, często zakończone półokrągłą apsydą, były w okresie antyku centrami handlowymi i pałacami sprawiedliwości. Pełniły rolę hal sądowo-targowych; urzędowali w nich cesarze. Później wizerunki władców w apsydach zastąpiono mozaikami przedstawiającymi Chrystusa. W prosty, acz radykalny sposób profanum zmieniło się w sacrum.

 

Fragment artykułu pochodzi z najnowszego 12/13 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 25 marca 2013 r.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Czy wiesz, skąd pochodzi to, co nosisz?

Firmy odzieżowe (i nie tylko) lubią zapewniać, że są społecznie odpowiedzialne. Pora im powiedzieć: sprawdzam. Zwłaszcza w czasach pandemii.

Jędrzej Dudkiewicz
28.09.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną