Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Tuczą i trują

Temat tygodnia: Przynęta dla mózgu

materiały prasowe
Sól i cukier i tłuszcz to szatański melanż, który wprawia ludzi w ekstazę większą niż alkohol, papierosy i narkotyki razem wzięte.Koncerny spożywcze dobrze o tym wiedzą i robią z tego użytek.

Torebka otwiera się z szelestem. Przyjemny zapach wędzonego mięsa uderza w nozdrza. Kuszą cieniuteńkie, fantazyjnie powyginane, posypane czerwonym proszkiem chipsy ziemniaczane. Kiedy pierwszy z nich dotyka języka, zostawia słony i aromatyczny smak, który błyskawicznie się ulatnia. Trzask, chrupnięcie – chips się rozpływa, już go nie ma. Zostaje tylko delikatny posmak i ochota na więcej. A ręka już ponownie sięga do torebki.

Mało kto spośród wielu milionów ludzi ulegających pokusie ziemniaczanej przekąski ma pojęcie, ile wymyślnych badań naukowych kryje się za tym codziennym przeżyciem. Nawet ci, którzy wiedzą, że chipsy należą do najbardziej niezdrowych spośród wszystkich rzeczy, od których się tyje, często nie potrafią im się oprzeć.

Wielkie żarcie

Dlaczego tak łatwo tracimy umiar, gdy podsuną nam pod nos chipsy? Nie może to być sprawka ziemniaków, z których się je robi – dotychczas nikt nie słyszał o orgiach obżarstwa z ziemniakami w mundurkach w roli głównej.

Z prawdziwymi ziemniakami chipsy mają jednak niewiele wspólnego. Prawie nic nie jest w nich kwestią przypadku: wyrafinowany sztuczny produkt za pomocą trików ma skłonić ludzi, by jedli go możliwie często i dużo.

 

 

Fragment artykułu pochodzi z najnowszego 12/13 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 25 marca 2013 r.

Reklama

Czytaj także

null
Historia

Mieli rusyfikować, a się spolonizowali. Rosyjscy kolonizatorzy na Mazowszu

W XIX w. car sprowadził na Mazowsze rosyjskich kolonistów. Mieli krzewić rodzimą kulturę i zruszczać okoliczną ludność. Zamiast tego Rosjanie sami się spolonizowali.

Violetta Wiernicka
21.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną