Świat

Człowiek, zwierzę nieludzkie

Filozofia życia: prorok zagłady

materiały prasowe
Rozpad systemu bankowego, powstanie Al-Kaidy, upadek komunizmu – John Gray wszystko to przewidział. Teraz się zastanawia, czy naprawdę kochamy wolność.

Jeszcze 11 lat temu mało kto go znał, chociaż już wtedy był wykładowcą z sukcesami i miał na koncie wiele książek. Przewidziawszy upadek komunizmu, krach na rynkach światowych i klęskę wojny w Iraku, znalazł dla siebie rolę wróżbity, którego przepowiednie niepokojąco często się sprawdzają. Tyle że wtedy jeszcze nie był rozpoznawalny i nikt nie zatrzymywał go na ulicy, by prosić o autograf.

Punktem zwrotnym w karierze były „Słomiane psy” z 2002 r. John Gray zawarł w tej książce przystępnie podane refleksje na różne tematy, od moralności po rozwój Al-Kaidy. Osią pracy była pozbawiona upiększeń i zaskakująca myśl: postęp ludzkości to mit. Jeśli uważamy, że z pokolenia na pokolenie stajemy się bardziej cywilizowani, mamy urojenia. Istoty ludzkie to „zwierzęta produkujące broń, odznaczające się niezaspokojonym zamiłowaniem do zabijania”.

Fukuyama bredzi

Ku zaskoczeniu wszystkich, włącznie z Grayem, książka stała się bestselerem. – Byłem przerażony. W książce streściłem to, o czym myślałem od lat, i nagle zacząłem spotykać mnóstwo ludzi, dla których te sprawy wiele znaczyły. Bilety na jego wykłady zaczęły sprzedawać się na pniu, fani przychodzili tłumnie po dedykację.

 

Fragment artykułu pochodzi z najnowszego 12/13 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 25 marca 2013 r.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Czas na przeprojektowanie

Wirus uświadomił nam, że potrzebujemy nie tylko wygodnych miejsc do pracy zdalnej, ale też budownictwa bardziej zielonego i ekologicznego. Zarówno domy, jak i biura zaczynają się zmieniać. Nawet koniec epidemii tego nie powstrzyma.

Cezary Kowanda
15.09.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną