Świat

Człowiek, zwierzę nieludzkie

Filozofia życia: prorok zagłady

materiały prasowe
Rozpad systemu bankowego, powstanie Al-Kaidy, upadek komunizmu – John Gray wszystko to przewidział. Teraz się zastanawia, czy naprawdę kochamy wolność.

Jeszcze 11 lat temu mało kto go znał, chociaż już wtedy był wykładowcą z sukcesami i miał na koncie wiele książek. Przewidziawszy upadek komunizmu, krach na rynkach światowych i klęskę wojny w Iraku, znalazł dla siebie rolę wróżbity, którego przepowiednie niepokojąco często się sprawdzają. Tyle że wtedy jeszcze nie był rozpoznawalny i nikt nie zatrzymywał go na ulicy, by prosić o autograf.

Punktem zwrotnym w karierze były „Słomiane psy” z 2002 r. John Gray zawarł w tej książce przystępnie podane refleksje na różne tematy, od moralności po rozwój Al-Kaidy. Osią pracy była pozbawiona upiększeń i zaskakująca myśl: postęp ludzkości to mit. Jeśli uważamy, że z pokolenia na pokolenie stajemy się bardziej cywilizowani, mamy urojenia. Istoty ludzkie to „zwierzęta produkujące broń, odznaczające się niezaspokojonym zamiłowaniem do zabijania”.

Fukuyama bredzi

Ku zaskoczeniu wszystkich, włącznie z Grayem, książka stała się bestselerem. – Byłem przerażony. W książce streściłem to, o czym myślałem od lat, i nagle zacząłem spotykać mnóstwo ludzi, dla których te sprawy wiele znaczyły. Bilety na jego wykłady zaczęły sprzedawać się na pniu, fani przychodzili tłumnie po dedykację.

 

Fragment artykułu pochodzi z najnowszego 12/13 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 25 marca 2013 r.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną