Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Człowiek, zwierzę nieludzkie

Filozofia życia: prorok zagłady

materiały prasowe
Rozpad systemu bankowego, powstanie Al-Kaidy, upadek komunizmu – John Gray wszystko to przewidział. Teraz się zastanawia, czy naprawdę kochamy wolność.

Jeszcze 11 lat temu mało kto go znał, chociaż już wtedy był wykładowcą z sukcesami i miał na koncie wiele książek. Przewidziawszy upadek komunizmu, krach na rynkach światowych i klęskę wojny w Iraku, znalazł dla siebie rolę wróżbity, którego przepowiednie niepokojąco często się sprawdzają. Tyle że wtedy jeszcze nie był rozpoznawalny i nikt nie zatrzymywał go na ulicy, by prosić o autograf.

Punktem zwrotnym w karierze były „Słomiane psy” z 2002 r. John Gray zawarł w tej książce przystępnie podane refleksje na różne tematy, od moralności po rozwój Al-Kaidy. Osią pracy była pozbawiona upiększeń i zaskakująca myśl: postęp ludzkości to mit. Jeśli uważamy, że z pokolenia na pokolenie stajemy się bardziej cywilizowani, mamy urojenia. Istoty ludzkie to „zwierzęta produkujące broń, odznaczające się niezaspokojonym zamiłowaniem do zabijania”.

Fukuyama bredzi

Ku zaskoczeniu wszystkich, włącznie z Grayem, książka stała się bestselerem. – Byłem przerażony. W książce streściłem to, o czym myślałem od lat, i nagle zacząłem spotykać mnóstwo ludzi, dla których te sprawy wiele znaczyły. Bilety na jego wykłady zaczęły sprzedawać się na pniu, fani przychodzili tłumnie po dedykację.

 

Fragment artykułu pochodzi z najnowszego 12/13 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 25 marca 2013 r.

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną