„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Wyciek z raju

Afera: mapa globalnego szwindlu

materiały prasowe
Międzynarodowe śledztwo dziennikarskie doprowadziło do ujawnienia setek oszustów podatkowych i skorumpowanych polityków z całego globu.

Miliony danych na temat posiadaczy tajnych kont w rajach podatkowych zostało przechwycone i ujawnione jednocześnie przez dziennikarzy z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Francji i Kanady. Publicznie ogłoszono imiona i nazwiska ludzi, którzy chcieli ukryć swoją mniejszą lub większą fortunę: od prezydentów, plutokratów i milionerów po amerykańskich dentystów i greckich farmerów. To nie pierwszy w ostatnim czasie atak na tajemnicę bankową, ale najpoważniejszy: nigdy do tej pory tożsamość posiadaczy tak wielu skrytek nie trafiła w ręce prasy.

Źródło: nieznane

Afera wybuchła dzięki australijskiemu dziennikarzowi śledczemu Geraldowi Ryle, zajmującemu się tropieniem międzynarodowych afer finansowych. Mniej więcej rok temu Ryle otrzymał od pośredników zajmujących się zakładaniem firm-wydmuszek ponad 260 GB danych w postaci tajnej korespondencji elektronicznej, dokumentów i zestawień. Wśród plików znajdowały się informacje na temat ponad 120 tys. różnych instytucji z ponad 170 państw świata służących do ukrywania majątku w 10 różnych rajach podatkowych (głównie na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych). Pod względem ilości danych przeciek dokumentów finansowych jest około 160 razy większy niż publikacja amerykańskiej korespondencji dyplomatycznej przez WikiLeaks w 2010 roku.

Ponieważ Ryle samodzielnie nie mógł opracować i opublikować tylu danych, skontaktował się z waszyngtońską organizacją pozarządową International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ). Ci zaprosili do współpracy główne światowe media, m.in. „The Guardian”, „The Washington Post”, „Süddeutsche Zeitung”, „Le Monde”, Norddeutscher Rundfunk, CBC, BBC. W sumie nad bazą danych pracowało ponad 80 dziennikarzy z różnych państw. Ich zadaniem było prześledzenie niebywale skomplikowanych powiązań między różnymi podmiotami prawnymi i osobami pojawiającymi się w odtajnionych dokumentach.

 

Fragment artykułu pochodzi z najnowszego 14 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 8 kwietnia 2013 r.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Wymarsz z religii

W szkołach średnich, w dużych miastach, uczestniczący w lekcjach religii to już mniejszość. Topniejąca z roku na rok.

Joanna Podgórska
01.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną