„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Wilhelm ostatni?

Czy Holendrzy pożegnają się z monarchią?

Księżna Maxima, książę Wilhelm-Alexander i królowa Beatrix na balkonie pałacu w Hadze. Księżna Maxima, książę Wilhelm-Alexander i królowa Beatrix na balkonie pałacu w Hadze. Royal Press Europe/Action Press / EAST NEWS
Obwieszony medalami, na które nie zasłużył, wygląda jak postać z taniej operetki. 30 kwietnia Wilhelm-Alexander obejmie holenderski tron i być może doprowadzi monarchię do upadku.
Na zaprzysiężenie 30 kwietnia przygotowano mnóstwo pamiątek i gadżetów z królewska rodziną.EAST NEWS Na zaprzysiężenie 30 kwietnia przygotowano mnóstwo pamiątek i gadżetów z królewska rodziną.

Jeroen de Graaf z Amsterdamu jest zadeklarowanym zwolennikiem monarchii. W szafie ma już przyszykowany pomarańczowy kapelusz, pomarańczowy szal, bluzę, spodnie, a nawet pomarańczowe buty. Od lat w tych królewskich kolorach (jak większość Holendrów) celebruje narodowe święta. Nie inaczej będzie 30 kwietnia, gdy królowa Beatrycze odda w Amsterdamie władzę swojemu 46-letniemu synowi.

Monarchini ogłosiła abdykację już 28 stycznia, w dniu swoich 75 urodzin.

Polityka 17-18.2013 (2905) z dnia 23.04.2013; Świat; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Wilhelm ostatni?"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

Rafał Kalukin
03.12.2020