Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Europa będzie słodsza

UE chroni pszczoły

W poniedziałek przegłosowano tymczasowy zakaz stosowania w Unii Europejskiej trzech pestycydów z grupy neonikotynoidów, które zidentyfikowano jako najbardziej szkodliwe dla pszczół. To dobry sygnał.

Pszczoły umierają. Takie informacje obiegają świat i to od kilku już lat. Na kontynencie amerykańskim śmierć pszczół stała się wiadomością z pierwszych stron gazet gdy po kolejnej zimie okazało się, iż ponad 80, a niektórzy twierdzą że nawet 90 proc. rojów wymarło. To wygląda jak katastrofa. I to nie tylko w przemyśle spożywczym. Miód bowiem jest drobną częścią zysku przynoszonym ludziom przez pszczoły. Wielokrotnie więcej gospodarka rolna zarabia dzięki tym pracowitym owadom na ich udziale w zapylaniu sadów i plantacji wielu roślin. I nic ani nikt nie jest w stanie owadów zapylających zastąpić, choć takie próby czynione są w Chinach, gdzie rzesze robotników ze szczoteczkami na długich trzonkach wędruje po sadach i zapyla kwiaty jabłoni czy gruszek. Rezultaty są jednak nikle.

W Polsce nie zarejestrowano jeszcze pszczelej hekatomby, lecz ubytek rojów też jest znaczny. Miniona zima podobno przetrzebiła pasieki w ok. 30 proc.

Nie przedłużająca się zima jest jednak największym wrogiem pszczół. Zmorą pasieczników jest chemia używana do walki z chwastami w wielkotowarowych gospodarstwach rolnych. Niektóre środki chemiczne uśmiercają pszczoły, gdy te chcą pobrać nektar (zapylając rośliny przy okazji), inne zaś powodują zaburzenia w organizmie owadów doprowadzające je do pełnej dezorientacji. Pszczoły tracą poczucie kierunków i nie potrafią wrócić do macierzystych uli. W efekcie giną.

Organizacje ekologiczne ( w tym Greenpeace) oraz pszczelarskie starały się by rządy Unii Europejskiej zakazały używania pewnych środków najbardziej szkodzących owadom zapylającym. I wreszcie podczas poniedziałkowego głosowania w Brukseli na posiedzeniu Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt, został przegłosowany tymczasowy zakaz stosowania w Unii Europejskiej trzech pestycydów z grupy neonikotynoidów, które zidentyfikowano jako najbardziej szkodliwe dla pszczół. Substancje te to: imidaklopryd i klotianidyna firmy Bayer i tiametoksamfirmy Syngenta.

To zapowiedź lepszych czasów dla pszczół i miłośników miodu. Być może nie spełni się ponura przepowiednia Alberta Einsteina, który twierdził, że w cztery lata po śmierci ostatniej pszczoły ludzkość też zniknie z powierzchni ziemi.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną