„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Warto przypominać na czym stoimy

Sikorski do amerykańskich Żydów

Plus dla ministra Radosława Sikorskiego. W wystąpieniu do Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego (AJC) w Waszyngtonie w niedzielę, nasz minister przypomniał jednego ze swych przedwojennych poprzedników - Augusta Zaleskiego, który przemawiał do tej samej organizacji w 1933 roku.

Zaleski podawał przykłady żywotności i energii ówczesnych polskich Żydów jako integralnej części ówczesnej Rzeczpospolitej. Sikorski przypomniał słuchaczom los Polski w czasie hitlerowskiej okupacji, kiedy Polska każdego dnia traciła niemal tylu obywateli, ilu zginęło w Ameryce 11 września. Przypomniał bohaterską postać rotmistrza Witolda Pileckiego. I dawał przykłady odradzania się życia wspólnoty żydowskiej w dzisiejszej Polsce. Są to może dla nas oczywistości, ale dobrze, że minister korzysta z plenarnej sesji AJC, by wśród amerykańskich Żydów prostować opinie o naszym kraju.

Sikorski podkreślił również, że Polska utrzymuje silne i dobre więzi z Izraelem i rzecz jasna popiera jego prawo do życia w bezpiecznych granicach. Z drugiej strony zaznaczył, że Warszawa nie popiera izraelskiej polityki en bloc. Na przykład nie popieramy - powiedział - budowy izraelskich osiedli na palestyńskich terytoriach. Potrzebne tu słowo komentarza. Nasz kraj, jeśli chodzi o stosunki z Izraelem, plasuje się znacznie powyżej średniej w Unii Europejskiej. Ale stara się też nie zrażać sobie krajów arabskich. To polityka rozsądna.

Kiedy Polska przewodniczyła Unii w 2011 roku próbowała polityki wspólnego głosu unijnego na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w sprawie Autonomii Palestyńskiej. Na przykład, w głosowaniu nad członkostwem Autonomii w UNESCO - Polska, mimo nacisków izraelskich, wstrzymała się od głosu. Budowa i rozbudowywanie osiedli żydowskich na okupowanych terytoriach jest niezgodne z prawem międzynarodowym, nadto jest chorą polityką, która na pewno nie prowadzi do pokoju. Co pewien czas Polska też powinna o tym przypominać.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Zaszczepieni też chorują. Dlaczego trzecia dawka jest niezbędna?

Coraz więcej osób wątpi w szczepionki przeciwko covid, skoro nawet po trzech dawkach przytrafia im się zakażenie. Czy zatem decyzję o szczepieniu przypominającym lepiej odłożyć do czasu, aż pojawią się skuteczniejsze preparaty?

Paweł Walewski
04.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną