Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Papież Franciszek spieszy się powoli

Watykan zbada swój bank

robertpaulyoung / Flickr CC by 2.0
Coś drgnęło w sprawie reform kurii rzymskiej. Rzecznik Watykanu ks. Lombardi podał do wiadomości, że 24 czerwca papież Franciszek podpisał dokument dotyczący Instytutu Dzieł Religijnych (IOR), czyli banku papieskiego.

Powstanie kościelno-świecka komisja, która postudiuje sprawy banku, ale nie pod kątem przejrzystości, tylko przydatności dla misji Kościoła. Coś drgnęło, ale to żadna rewolucja. I słusznie, bo banki źle znoszą rewolucje. Potrzebna jest jednak przejrzystość. Bardzo dobrze, że pięcioosobowa komisja ma mieć pełny dostęp do wszelkich danych IOR. Dobrze, że ma współpracować z prezesem, niemieckim przemysłowcem Ernstem von Freybergiem, wyznaczonym w lutym na to stanowisko jeszcze przez Benedykta XVI, kiedy wybuchł skandal z „Vatileaks”, przeciekami dotyczącymi m.in. niegospodarności w IOR.

Tyle że nowy szef dał już do zrozumienia, iż jego zdaniem bank watykański nie ma żadnych poważnych kłopotów. Jeśli jest jakiś problem, to wizerunkowy. To prawda, że IOR ma złą prasę, ale przecież nie tylko wskutek czarnego PR-u, związanego na przykład z zagadkową śmiercią watykańskiego bankiera Calviego w latach osiemdziesiątych. Głównym powodem tych wizerunkowych problemów IOR jest jego nieprzejrzystość.

Papież nie określił terminu, w jakim komisja ma zakończyć swe studia nad funkcjonowaniem banku. Mogą więc one trwać długo. Tak długo, że media przestaną się nimi interesować. Nie wiadomo też, czy raport końcowy będzie dostępny opinii publicznej czy tylko papieżowi, podobnie jak raport trzech kardynałów o stanie Watykanu przedstawiony Benedyktowi XVI pod koniec jego rządów. Jeśli raport komisji na temat IOR też będzie tajny, to wizerunku banku raczej nie poprawi.

Sprawa IOR pokazuje, jak ostrożnie nowy papież porusza się po polu minowym watykańskiej biurokracji. Wzbudził nadzieje na istotne zmiany, ale dotychczas takich zmian – kadrowych i instytucjonalnych - nie ma. Są tylko ich zapowiedzi. Komisja do spraw IOR to kolejny przykład. Biorąc pod uwagę wiek Franciszka i odporność na zmiany aparatu kościelnego, zaczynam wątpić, czy Franciszek zdąży wcielić zapowiedzi w życie.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną