Czerwcowe wstrząsy na ulicach brazylijskich miast, kiedy miliony oburzonych wyszły na ulice protestować przeciwko ogromnym wydatkom na mundial w 2014 r., domagać się lepszych szkół, przychodni i miejskiej komunikacji, dołożyły pracy watykańskim skrybom. Przygotowane dla papieża Franciszka projekty przemówień i homilii na Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w dniach 22–28 lipca w Rio de Janeiro, trzeba było uzupełniać i przerabiać.
1
Oto do Watykanu przyjechała z Brazylii specjalna delegacja, żeby osobiście powiadomić papieża o demonstracjach i postulatach oburzonych. Tworzyli ją trzej najważniejsi hierarchowie: gospodarz dni młodzieży abp Orani Joao Tempesta z Rio de Janeiro, kard. Claudio Hummes z São Paulo (uważany przed konklawe za papabile) oraz przewodniczący Krajowej Konferencji Biskupów Brazylii kard. Raymundo Damasceno. Poinformowali papieża o stanowisku episkopatu, które w oficjalnym komunikacie brzmi tak: „Deklarujemy solidarność i poparcie dla manifestacji – zawsze wtedy, gdy są pokojowe – które przyciągnęły na ulice ludzi wszystkich pokoleń, a przede wszystkim młodych. Mamy do czynienia ze zjawiskiem przebudzenia nowej świadomości brazylijskiego ludu”.
Demonstracje – piszą dalej brazylijscy biskupi – „są krzykiem przeciwko korupcji, bezkarności i brakowi przejrzystości w wydawaniu publicznych pieniędzy. Sprzeciwiają się przemocy wobec młodych. Równocześnie stanowią świadectwo tego, że rozwiązanie problemów, które doskwierają ludowi brazylijskiemu, jest możliwe tylko z udziałem wszystkich. Okrzykiem: »Gigant się przebudził« przywracają nadzieję.