Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Niemowlę za wygraną

Pakistańska telewizja szokuje nagrodami

W jednej z pakistańskich telewizji nagrodą za wygranie teleturnieju było niemowlę. Gdy ludzie Zachodu zareagowali oburzeniem, w Pakistanie wzruszano ramionami. Handel ludźmi to w tym kraju normalna praktyka.

Program z niemowlęciem w czerwonym kaftaniku prowadził Amir Liquat Hussain, gwiazdor telewizji pakistańskiej, który nie schodzi z ekranu przez siedem godzin dziennie. Niemowlę  wzięto z banku dzieci znajdywanych na śmietnikach, który prowadzi prorządowa organizacja Chhipa Welfare Association. Gdy sprawa stała się głośna i kontrowersyjna, Hussain tłumaczył, że obdarowywanie bliźnich w miesiącu świętego postu, Ramadanie, jest tak samo ważnym zwyczajem religijnym, jak działalność Świętego Mikołaja wśród chrześcijan.

Zwolennicy Hussaina twierdzą, że dzięki teleturniejowi sierotka zyskała przybranych „rodziców”, choć bardziej adekwatnym określeniem byłoby – „właścicieli”, bo w Pakistanie nie ma prawa adopcyjnego. Za to posiadanie człowieka na własność jest sankcjonowane prawem religijnym, które dopuszcza niewolnictwo. W jednej z wiosek pakistańskich w rejonie Chitral przy granicy z Afganistanem odbywa się targ, na którym można kupić mężczyznę – jeńca wojennego lub kobietę – brankę (największym powodzeniem cieszą się dziewczynki, które stają się potem żonami podeszłych wiekiem mężczyzn).

Jak dyskutuje się na te tematy w Pakistanie, dobrze świadczy przykład innego programu tamtejszej telewizji, w którym kolega Amira Hussaina, Mubasher Lucman, pytał niedawno, czy w imię równouprawnienia kobiet i mężczyzn (które w islamie nie istnieje), nie należałoby zezwolić kobietom na kupowanie sobie chłopców.   

Widownia telewizyjna w Pakistanie przyjmuje takie programy z rozbawieniem lub wzruszeniem ramionami. Skoro w nienawistnych Pakistańczykom Indiach można wydać dziewczynkę za mąż za psa, o czym na pierwszej stronie donosił swego czasu „Indian Express”, to czy nie znacznie bardziej humanitarnym postępkiem jest włączenie porzuconego niemowlęcia do puli nagród?

 

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną