„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Pragnienie Norwega

Norwegowie chcą więcej wina

Wysoka cena piwa w Norwegii nie powstrzymała od sięgania po nie fanów sportu. Wysoka cena piwa w Norwegii nie powstrzymała od sięgania po nie fanów sportu. Ben Radford /Allsport/Getty Images / FPM
Przed wyborami w Norwegii rozgorzała dyskusja o alkoholu. Część polityków domaga się ułatwienia dostępu do trunków. Inni twierdzą, że to grozi rewolucją.
Sklep Vinmonopeletu w Oslo.Shyamal/Wikipedia Sklep Vinmonopeletu w Oslo.

Częste obcowanie ze śniegiem sprawiło, że Inuici używają kilkudziesięciu słów na jego określenie. Z podobnych powodów Norwegowie mają bogate słownictwo okołoalkoholowe. Na przykład julebord to taki norweski przedświąteczny „śledzik”. Tradycja wymaga, aby pracodawca zapłacił za wynajem restauracji, jedzenie i picie. Pracownicy się integrują, czasem aż do białego rana. Policja co roku ma w związku z tym ręce pełne roboty: organizuje nocne kontrole kierowców, z zamykaniem autostrad włącznie.

Polityka 36.2013 (2923) z dnia 03.09.2013; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Pragnienie Norwega"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Ewa Łętowska o sztuce godzenia się z nieuniknionym i przemijaniu

Prof. Ewa Łętowska o przemijaniu i przygotowaniach do śmierci. I o tym, co nas jeszcze w Polsce może czekać.

Violetta Krasnowska
08.12.2021