Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

„Angie” po raz trzeci

„Angie” po raz trzeci. Merkel wygrywa wybory w Niemczech

Niemieccy chadecy przeżywają dzień triumfu. Wstępne wyniki sondaży powyborczych potwierdziły, że są największą siłą polityczną w kraju – na CDU/CSU zagłosowało 42 proc. wyborców. Urząd kanclerski pełnić będzie po raz trzeci Angela Merkel.

„Żadnych eksperymentów” i „Dalej w ten sposób”- te wyciągnięte z lamusa hasła kampanii wyborczych Konrada Adenauera i Helmuta Kohla, po które sięgnął sztab wyborczy pani kanclerz, okazały się świeże i nośne. Zaś sama Angela Merkel, świadoma niechęci rodaków do zmian, umiejętnie podkreślała, że jest gwarantem dotychczasowej polityki. To była skuteczna strategia - Niemcy odpowiedzieli się za sprawdzonymi wzorami. Chcą kontynuacji, w której pokładają nadzieję na względnie bezpieczne życie we wstrząsanej kryzysem Europie. Nie chcą eksperymentów, bo w końcu dotychczasowe rządy przyniosły spadek bezrobocia do 7 proc., gospodarka kwitnie, a europejscy sąsiedzi zazdrośnie patrzą na niemieckie reformy, które zaowocowały „drugim cudem gospodarczym”.

Również antykryzysowa polityka Angeli Merkel w Europie: żądania oszczędności i reform od zagrożonych upadłością państw, dobrze współbrzmi z mentalnością i przekonaniami naszych zachodnich sąsiadów. Żaden kanclerz od czasów Willy´ego Brandta nie miał tak dobrego wyczucia społecznych nastrojów jak pani kanclerz.

SPD, ze swoim programem reform społecznych i zmian w zarządzaniu kryzysem strefy euro, musiała zadowolić się 26 proc. głosów. Zieloni uzyskali poparcie ok. 8 proc. wyborców, tyle co lewicowa partia Die Linke. Wielkim przegranym wyborów okazała się FDP– 4,7 proc. oddanych na tę partię głosów nie zapewnia niemieckim liberałom (po raz pierwszy w historii Bundesrepubliki miejsca w Bundestagu. Na granicy 5 proc. poparcia balansuje eurosceptyczna partia Alternatywa dla Niemiec (AfD).

Jak będzie wyglądał przyszły gabinet Angeli Merkel? Czy obejdzie się bez koalicjantów? Czy rządzić będzie ponownie „Wielka Koalicja” chadeków i socjaldemokratów? Dziś jeszcze nie wiadomo. Nie ulega natomiast wątpliwości, że przyszłość nie przyniesie uładzonego, spokojnego życia niemieckim wyborcom. Komentatorzy podkreślają, że prawdziwym wyzwaniem dla starzejącego się społeczeństwa będzie zapewnienie opieki osobom starszym, wyrównanie deficytu rąk do pracy, a także zapobieżenie groźbie społecznych napięć. Ich źródłem jest rosnące ubóstwo i brak możliwości awansu dla sporej części obywateli.

Nieuniknione wydaje się również to, że Niemcy odczują na własnej skórze skutki kryzysu. Prawdziwą próbą wytrzymałości może okazać się dla społeczeństwa redukcja długów państw południowej Europy. Oznaczać bowiem będzie, że Niemcy będą musieli ponieść koszty ratowania wspólnej waluty. We własnym i Europy interesie.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Każde „nie” to głos szatana. Przemoc księży egzorcystów wychodzi na światło dzienne

W czasie śledztwa zamiast skupić się na tym, że odebrano mi wolność i molestowano, zajmowano się udowodnieniem, czy umiem mówić po aramejsku. Gdyby zmienić słowa „oprawca ksiądz” na „oprawca mężczyzna”, optyka na to, co się stało, byłaby zupełnie inna – mówi Irena, egzorcyzmowana wbrew woli przez kilkunastu księży.

Agata Szczerbiak
13.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną