Świat

Bośnia gola!

Bałkany: Czy piłkarski sukces przyniesie polityczny przełom?

Tak Bośniacy cieszyli się z awansu drużyny Bośni Hercegowiny do finału mistrzostw świata w piłce nożnej w Brazylii. Tak Bośniacy cieszyli się z awansu drużyny Bośni Hercegowiny do finału mistrzostw świata w piłce nożnej w Brazylii. Dado Ruvič/Reuters / Forum
Dzięki awansowi piłkarzy na mundial Bośnia i Hercegowina przypomniała światu o sobie. Kiedyś futbol podzielił Bałkany, może teraz zjednoczy chociaż jeden kraj?
Piłkarz jugosłowiańskiego Dinama atakuje policjanta, który bił chorwackiego kibica podczas słynnego meczu z Crveną Zvezdą w Zagrzebiu, w maju 1990 r. Tam symbolicznie zaczęła się bałkańska wojna.AP Photo/EAST NEWS Piłkarz jugosłowiańskiego Dinama atakuje policjanta, który bił chorwackiego kibica podczas słynnego meczu z Crveną Zvezdą w Zagrzebiu, w maju 1990 r. Tam symbolicznie zaczęła się bałkańska wojna.

W stolicy Bośni i Hercegowiny, Sarajewie, entuzjastycznie powitano historyczny awans piłkarskiej reprezentacji na mundial 2014 w Brazylii. Bośnio i Hercegowino naprzód! – od wielu dni gazety nie piszą o niczym innym. Piłkarski sukces przesłonił miejscowym cały świat. Na chwilę zapomnieli o kolejnym kryzysie politycznym, konflikcie z Brukselą i o problemach gospodarczych.

Sarajewo to jednak nie cała Bośnia. W Republice Serbskiej, jak nazywa się część kraju zamieszkana przez Serbów, telewizja w ogóle nie transmitowała meczu reprezentacji BiH.

Polityka 44.2013 (2931) z dnia 28.10.2013; Świat; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Bośnia gola!"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019