Świat

Bośnia gola!

Bałkany: Czy piłkarski sukces przyniesie polityczny przełom?

Tak Bośniacy cieszyli się z awansu drużyny Bośni Hercegowiny do finału mistrzostw świata w piłce nożnej w Brazylii. Tak Bośniacy cieszyli się z awansu drużyny Bośni Hercegowiny do finału mistrzostw świata w piłce nożnej w Brazylii. Dado Ruvič/Reuters / Forum
Dzięki awansowi piłkarzy na mundial Bośnia i Hercegowina przypomniała światu o sobie. Kiedyś futbol podzielił Bałkany, może teraz zjednoczy chociaż jeden kraj?
Piłkarz jugosłowiańskiego Dinama atakuje policjanta, który bił chorwackiego kibica podczas słynnego meczu z Crveną Zvezdą w Zagrzebiu, w maju 1990 r. Tam symbolicznie zaczęła się bałkańska wojna.AP Photo/EAST NEWS Piłkarz jugosłowiańskiego Dinama atakuje policjanta, który bił chorwackiego kibica podczas słynnego meczu z Crveną Zvezdą w Zagrzebiu, w maju 1990 r. Tam symbolicznie zaczęła się bałkańska wojna.

W stolicy Bośni i Hercegowiny, Sarajewie, entuzjastycznie powitano historyczny awans piłkarskiej reprezentacji na mundial 2014 w Brazylii. Bośnio i Hercegowino naprzód! – od wielu dni gazety nie piszą o niczym innym. Piłkarski sukces przesłonił miejscowym cały świat. Na chwilę zapomnieli o kolejnym kryzysie politycznym, konflikcie z Brukselą i o problemach gospodarczych.

Sarajewo to jednak nie cała Bośnia. W Republice Serbskiej, jak nazywa się część kraju zamieszkana przez Serbów, telewizja w ogóle nie transmitowała meczu reprezentacji BiH.

Polityka 44.2013 (2931) z dnia 28.10.2013; Świat; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Bośnia gola!"

Warte przeczytania

Czytaj także

Ja My Oni

Jaki wpływ na kreatywność ludzi mają ich emocje

Czy kreatywność przytrafia się tylko nielicznym.

Joanna Maria Kwaśniewska
26.11.2019