Świat

Bośnia gola!

Bałkany: Czy piłkarski sukces przyniesie polityczny przełom?

Tak Bośniacy cieszyli się z awansu drużyny Bośni Hercegowiny do finału mistrzostw świata w piłce nożnej w Brazylii. Tak Bośniacy cieszyli się z awansu drużyny Bośni Hercegowiny do finału mistrzostw świata w piłce nożnej w Brazylii. Dado Ruvič/Reuters / Forum
Dzięki awansowi piłkarzy na mundial Bośnia i Hercegowina przypomniała światu o sobie. Kiedyś futbol podzielił Bałkany, może teraz zjednoczy chociaż jeden kraj?
Piłkarz jugosłowiańskiego Dinama atakuje policjanta, który bił chorwackiego kibica podczas słynnego meczu z Crveną Zvezdą w Zagrzebiu, w maju 1990 r. Tam symbolicznie zaczęła się bałkańska wojna.AP Photo/EAST NEWS Piłkarz jugosłowiańskiego Dinama atakuje policjanta, który bił chorwackiego kibica podczas słynnego meczu z Crveną Zvezdą w Zagrzebiu, w maju 1990 r. Tam symbolicznie zaczęła się bałkańska wojna.

W stolicy Bośni i Hercegowiny, Sarajewie, entuzjastycznie powitano historyczny awans piłkarskiej reprezentacji na mundial 2014 w Brazylii. Bośnio i Hercegowino naprzód! – od wielu dni gazety nie piszą o niczym innym. Piłkarski sukces przesłonił miejscowym cały świat. Na chwilę zapomnieli o kolejnym kryzysie politycznym, konflikcie z Brukselą i o problemach gospodarczych.

Sarajewo to jednak nie cała Bośnia. W Republice Serbskiej, jak nazywa się część kraju zamieszkana przez Serbów, telewizja w ogóle nie transmitowała meczu reprezentacji BiH.

Polityka 44.2013 (2931) z dnia 28.10.2013; Świat; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Bośnia gola!"

Warte przeczytania

Czytaj także

Społeczeństwo

Rzeź ptaków

Co roku myśliwi zabijają około 200 tys. ptaków. Wyłącznie dla własnej rozrywki. Żadnych innych powodów polowania na ptaki nie ma.

Joanna Podgórska
05.12.2019