Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Rodzina i znajomi terrorysty

Rosyjski patrol antyterrorystyczny przeszukuje domy w Dagestanie. Rosyjski patrol antyterrorystyczny przeszukuje domy w Dagestanie. Maria Turchenkova/Polaris / EAST NEWS

Na początku listopada Władimir Putin podpisał zmianę prawa, na mocy której władze mogą teraz karać za zbrodnicze działania także „rodzinę i znajomych” terrorysty, jak podkreślił prezydent Rosji: w wymiarze materialnym i moralnym. Sądy będą więc mogły konfiskować własność „rodziny i znajomych” i przekazywać ją w ramach zadośćuczynienia bliskim ofiar terrorysty. Nowe prawo pozwala również wysyłać na 10 lat za kratki już za sam fakt, że przeszło się terrorystyczne przeszkolenie.

Organizacje praw człowieka biją na alarm i przekonują, że to stalinowski pomysł. Niebezpieczna jest nie tylko istota nowych przepisów, ale również ich niekonkretność. „Rodzina” to bardzo pojemne pojęcie, szczególnie na Kaukazie Północnym. Pole do popisów prawniczych daje również gumowe pojęcie „przeszkolenie terrorystyczne”. Po ostatnim zamachu bombowym w Wołgogradzie, gdzie terrorystka wysadziła się w autobusie, zabijając sześć osób, Kreml postawił na nogi służby specjalne w całym regionie kaukaskim. Aby zapewnić bezpieczeństwo przed zbliżającą się olimpiadą w Soczi, tajniacy m.in. zatrzymują konserwatywne muzułmanki i pobierają od nich DNA, by w razie zamachu szybko zidentyfikować sprawczynie.

Polityka 46.2013 (2933) z dnia 12.11.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Kraj

Po co przyjechał do Polski szef największej firmy zbrojeniowej świata? I co w Warszawie usłyszał?

Kiedy szef Lockheeda odwiedza jakiś kraj, pojawiają się elektryzujące pogłoski, plotki i podejrzenia. Np. o kolejnych zamówieniach F-35. Trzeba pamiętać, że taka wizyta to dyplomacja biznesowa, a nie obwoźny handel. A poza tym – kto wie, czy ważniejsza od lotnictwa nie jest tu artyleria rakietowa.

Marek Świerczyński, Polityka Insight
15.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną