Świat

Mundial w cieniu skandali

Piłkarskie mistrzostwa w Brazylii: będzie gorąco

Mural przy stacji metra Maracana w Rio de Janeiro. Mural przy stacji metra Maracana w Rio de Janeiro. Matthew Ashton/AMA / Corbis
Tak wielkiej imprezy masowej jeszcze w Brazylii nie było. Nie zdarzyło się też, by Brazylijczycy przy okazji zawodów futbolowych masowo protestowali. Mundial 2014 zapowiada się gorąco – nie tylko z powodu tropikalnej pogody i piłkarskich emocji.
Demonstracje przed ratuszem w Rio de Janeiro przeciw korupcji i zbyt wysokim kosztom organizacji mundialu 2014.Agencia Estado/Xinhua Press/Corbis Demonstracje przed ratuszem w Rio de Janeiro przeciw korupcji i zbyt wysokim kosztom organizacji mundialu 2014.

Gdy w czerwcu 2013 r. ulice brazylijskich miast zapełniły się milionami demonstrantów, wielki Pele wzywał rodaków – i w nadchodzącym roku pewnie nadal będzie to robił – żeby wrócili do domów i skupili się na kibicowaniu drużynie narodowej. Największa gwiazda futbolu wszech czasów zawsze sprzyja władzy. Podlizywał się jej w czasach dyktatury, robi to w czasach demokracji – żadna to dla Brazylijczyków niespodzianka.

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

A gdyby internet przestał działać...

Z internetu korzysta już prawie połowa ludzkości. Co by się stało, gdyby pewnego dnia przestał działać?

Edwin Bendyk, Piotr Rutkowski
16.04.2019
Reklama