Świat

Mundial w cieniu skandali

Piłkarskie mistrzostwa w Brazylii: będzie gorąco

Mural przy stacji metra Maracana w Rio de Janeiro. Mural przy stacji metra Maracana w Rio de Janeiro. Matthew Ashton/AMA / Corbis
Tak wielkiej imprezy masowej jeszcze w Brazylii nie było. Nie zdarzyło się też, by Brazylijczycy przy okazji zawodów futbolowych masowo protestowali. Mundial 2014 zapowiada się gorąco – nie tylko z powodu tropikalnej pogody i piłkarskich emocji.
Demonstracje przed ratuszem w Rio de Janeiro przeciw korupcji i zbyt wysokim kosztom organizacji mundialu 2014.Agencia Estado/Xinhua Press/Corbis Demonstracje przed ratuszem w Rio de Janeiro przeciw korupcji i zbyt wysokim kosztom organizacji mundialu 2014.

Gdy w czerwcu 2013 r. ulice brazylijskich miast zapełniły się milionami demonstrantów, wielki Pele wzywał rodaków – i w nadchodzącym roku pewnie nadal będzie to robił – żeby wrócili do domów i skupili się na kibicowaniu drużynie narodowej. Największa gwiazda futbolu wszech czasów zawsze sprzyja władzy. Podlizywał się jej w czasach dyktatury, robi to w czasach demokracji – żadna to dla Brazylijczyków niespodzianka.

Polityka 1.2014 (2939) z dnia 26.12.2013; Wydarzenie roku; s. 27
Oryginalny tytuł tekstu: "Mundial w cieniu skandali"

Warte przeczytania

Czytaj także

Społeczeństwo

Rzeź ptaków

Co roku myśliwi zabijają około 200 tys. ptaków. Wyłącznie dla własnej rozrywki. Żadnych innych powodów polowania na ptaki nie ma.

Joanna Podgórska
05.12.2019