Świat

Złomiarz

Czy burmistrz Florencji zostanie premierem Włoch?

Dla wielu Włochów Renzi stał się nadzieją na to, że wreszcie uda się radykalnie zmienić ich kraj. Dla wielu Włochów Renzi stał się nadzieją na to, że wreszcie uda się radykalnie zmienić ich kraj. Giorgio Perottino/Reuters / Forum
Wielką nadzieją Włochów na przyszły rok jest 38-letni Matteo Renzi, nowy przywódca lewicy.
Pośród politycznych liderów jedynie Renzi jest w oczach Włochów wiarygodny.sailko/Wikipedia Pośród politycznych liderów jedynie Renzi jest w oczach Włochów wiarygodny.

Renzi byłby premierem już od dziewięciu miesięcy, gdyby nie opór potężnego aparatu lewicowej Partii Demokratycznej (PD). Rok temu przed wyborami na sekretarza generalnego zapowiadał, że „zezłomuje” aparatczyków i poprowadzi najpierw partię, a potem Italię nową drogą. Już wtedy był najpopularniejszym politykiem Włoch, a ogromne nadzieje pokładali w nim nie tylko ludzie włoskiej lewicy.

Na nomenklaturę padł blady strach. Utrąciła „złomiarza”, jak go pogardliwie nazwano, i szefem PD został partyjny dostojnik w szarym garniturze Pier Luigi Bersani.

Polityka 1.2014 (2939) z dnia 26.12.2013; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Złomiarz"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Odwieczny konflikt izraelsko-arabski

Konflikt bliskowschodni należy do najdłużej trwających we współczesnych stosunkach międzynarodowych. Złożyły się na niego wojny między młodymi państwami arabskimi a nowym Państwem Izrael oraz nierozwiązana do dziś kwestia palestyńska.

Radosław Bania
10.03.2020