Świat

Magnetyczny związek

Polska oczami ustępującego ambasadora Niemiec

20 lat polityki dobrego sąsiedztwa niemiecko-polskiego i współpracy. Plakat zawieszony w Berlinie. Maj 2011 r. 20 lat polityki dobrego sąsiedztwa niemiecko-polskiego i współpracy. Plakat zawieszony w Berlinie. Maj 2011 r. Gregor Helms / Wikipedia
Suma tego, co działo się z Polską w ciągu ostatnich 25 lat, to fenomenalna historia sukcesu. Nie tylko to, co się wydarzyło, ale to, co Polacy sami wykonali - mówi Rüdiger Freiherr von Fritsch, ustępujący ambasador RFN w Warszawie.
Rudiger von Fritsch - od 2010 r. ambasador Niemiec w Polsce. Wcześniej wieloletni pracownik tej ambasady.Leszek Zych/Polityka Rudiger von Fritsch - od 2010 r. ambasador Niemiec w Polsce. Wcześniej wieloletni pracownik tej ambasady.

Wawrzyniec Smoczyński: – Kiedy jedzie pan do Moskwy?
Rüdiger von Fritsch: – Na początku kwietnia. Najpierw do Niemiec, odświeżyć mój rosyjski, który został wyparty przez polski.

Będzie pan składał listy uwierzytelniające na ręce Władimira Putina? Na Kremlu?
Reprezentuję prezydenta Niemiec, więc prawdopodobnie tak będzie. W Polsce to bardzo piękna ceremonia. A co do Rosji, myślę, że to prawdziwy atut, gdy ambasadorem Niemiec zostaje ktoś, kto zadał sobie trud, by poznać Polskę.

Polityka 7.2014 (2945) z dnia 11.02.2014; Świat; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Magnetyczny związek"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Polonia jest taka jak my. Ewa Winnicka opowiada o polskim Greenpoincie

Mnie ten temat dlatego tak bardzo pociąga, że zmusza do zastanowienia, co to znaczy być w ogóle Polakiem – mówi Ewa Winnicka, autorka książki „Greenpoint. Kroniki Małej Polski”.

Janusz Wróblewski
16.06.2021