Świat

Krowa wyborcza

Czy wołowina może być święta?

Jedno ze schronisk dla krów uznawanych przez hinduizm za zwierzęta święte, wcielenie bogini Kamadhenu. Jedno ze schronisk dla krów uznawanych przez hinduizm za zwierzęta święte, wcielenie bogini Kamadhenu. Mustafa Quraishi/AP Photo / Fotolink
Święta krowa stanęła w centrum kampanii wyborczej w Indiach. Prawica chce karać śmiercią za ubój ziemskich wcieleń bogini Kamadhenu, a rządzący liberałowie – umocnić kraj jako lidera eksportu wołowiny.
Muzułmański rzeźnik na ulicznym targu w Mumbaju oferuje także wołowinę.Nick Cunard/Eyevine/EAST NEWS Muzułmański rzeźnik na ulicznym targu w Mumbaju oferuje także wołowinę.

Większość mieszkańców Indii to hindusi wierzący, że każda krowa jest wcieleniem bogini Kamadhenu – żywicielki i opiekunki, portretowanej w mitologii jako biała krowa z kobiecą głową i piersiami. Zamiast budować jej świątynie, czczą ją na co dzień pod postacią zwierząt. Dokarmiają wałęsające się chodnikami krowy, pozwalają im bezpiecznie przysypiać na zakorkowanych ulicach, budują dla nich przytułki i jadłodajnie, ich dotyk uważają za błogosławieństwo, zaś zabicie krowy i spożywanie jej mięsa – za bluźnierstwo.

Polityka 10.2014 (2948) z dnia 04.03.2014; Świat; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Krowa wyborcza"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021