„Polityka”. Pilnujemy władzy, służymy czytelnikom.

Prenumerata roczna taniej o 20%

OK, pokaż ofertę
Świat

Kto wygra wybory w Europie?

Rozkład mandatów w Parlamencie Europejskim i zwycięstwa w poszczególnych krajach Unii. Rozkład mandatów w Parlamencie Europejskim i zwycięstwa w poszczególnych krajach Unii. Polityka Insight
W skali Unii wybory europejskie wygrałaby dzisiaj centrolewica, ale przewagą zaledwie jednego mandatu – wynika z najnowszej prognozy centrum analitycznego POLITYKA INSIGHT.

Centroprawica, do której należą PO i PSL, straci 50 miejsc w Parlamencie Europejskim względem stanu po wyborach w 2009 r. Partie eurosceptyczne zyskają 35 mandatów – wejdzie m.in. francuski Front Narodowy, włoski Ruch Pięciu Gwiazd i niemiecka Alternatywa dla Niemiec. W razie zwycięstwa centrolewica nie zbierze jednak większości i będzie skazana na kontynuację „wielkiej koalicji” z centroprawicą – będzie natomiast mogła nominować szefa Komisji Europejskiej. Prognozę przygotowano na podstawie 28 sondaży krajowych, wyniki przeliczono na mandaty z uwzględnieniem ­lokalnych ordynacji.

Więcej na www.politykainsight.pl

Polityka 14.2014 (2952) z dnia 01.04.2014; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 9
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Rynek

Życie usłane Lotosem. Sprawdzamy, ile ludzie bliscy Obajtkowi zarabiają w norweskiej spółce Orlenu

Dochody uzyskiwane i opodatkowane w Norwegii stanowią w tym kraju informację publiczną. Zapytaliśmy więc tamtejszy urząd podatkowy o zarobki w orlenowskiej spółce.

Anna Dąbrowska, Mieszko Czarnecki
05.06.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną