Rozmowa ze Stanisławem Obirkiem o niebezpieczeństwach łączenia fundamentalizmu religijnego i politycznego.
Do matek protestujących w Sejmie dołączyli przed Sejmem rodzice niepełnosprawnych dorosłych. Następni się szykują. Czego i kto może od państwa oczekiwać i dlaczego?
Mija rocznica wybuchu insurekcji kościuszkowskiej. Rzeczpospolita pod koniec XVIII w. była obok Stanów Zjednoczonych i Francji ośrodkiem wielkiej rewolucji społeczno-politycznej. Gdyby się powiodła, Polska już 200 lat temu stałaby się demokratyczną, świecką republiką, a jej pierwszym prezydentem zostałby zapewne polski Washington – Tadeusz Kościuszko.
Co za cymbał wymyślił igrzyska w Krakowie? – zapytała prof. Magdalena Środa, od dawna oburzona tym, że budujemy stadiony, organizujemy wielkie widowiska, głównie dla panów, w ramach systemu patriarchalnego, a na barki kobiet zrzucamy odpowiedzialność, choćby za niepełnosprawne dzieci.
Wybory prezydenckie na Ukrainie powinny się odbyć 25 maja. Są wyjątkowo ważne, pozwolą legitymizować władzę, o której dziś mówi się w Moskwie, że jest samozwańcza.
W skali Unii wybory europejskie wygrałaby dzisiaj centrolewica, ale przewagą zaledwie jednego mandatu – wynika z najnowszej prognozy centrum analitycznego POLITYKA INSIGHT.
Prof. Zdzisław Krasnodębski latami grawitował ku PiS, aż został „jedynką” warszawskiej listy tej partii do Parlamentu Europejskiego – w istocie prestiżowym kandydatem numer jeden tej partii. Czym sobie na to zasłużył?
Rozmowa z Dariuszem Bruzgo, szkolącym pracowników socjalnych w całej Polsce, o tym, co zrobić z prokreacyjną rozrzutnością ospałych życiowo.
W Sejmie trwa cicha kuluarowa wojna o zmianę ustawy o komornikach. Czas najwyższy. W majestacie prawa komornicy mogą postępować jak rabusie i paserzy.
Najintymniejsze sprawy z najbliższymi ludźmi nastolatki załatwiają w sieci. Na stronach otwartych dla wszystkich, na oczach kilkuset tysięcy widzów.
Ponad 100 tys. dzieciaków i młodzieży chodzi po Polsce w mundurach. Kto, po co i dlaczego trafia dziś do harcerstwa?
Przedstawiciele Kościoła wielokrotnie znieważali w wypowiedziach publicznych osoby niewierzące, gejów czy feministki. Obrażani mają dość i zaczynają kierować sprawy do sądów.
Masa, Dziad, Słowik, Śledź. Polscy mafiosi zabrali się do pisania książek. O kobietach i nie tylko.
Polska namawia Unię do solidarności energetycznej i ograniczenia zależności od rosyjskiej ropy i gazu. Unia namawia nas, byśmy zmniejszyli swoje uzależnienie od węgla. Kto kogo przekona?
Samorządowcy odkryli, że budżet obywatelski to dobry sposób rozładowania frustracji mieszkańców niewielkim kosztem.
Przez cztery lata Viktor Orbán wspiął się na szczyt władzy i wciągnął za sobą drabinę. Dlatego jego partia nie ma z kim przegrać w niedzielnych wyborach na Węgrzech.
Stolica Francji, ta spoza kadru widokówek, wymaga gruntownego sprzątania. Pierwszy raz w historii zabierze się za nie kobieta.
Pod wpływem kryzysu krymskiego w Niemczech odzywają się stare rosyjskie sympatie. Jak dotąd Angela Merkel, ze swoją enerdowską przeszłością, jest na nie odporna.
Aneksja Krymu postawiła Alaksandra Łukaszenkę w schizofrenicznej sytuacji: musi jednocześnie popierać rząd w Kijowie i grzać miejsce u boku putinowskiej Rosji.
Ludowe Wojsko Polskie zaangażowano do walki z podziemiem niepodległościowym niemal od razu po wojnie, jednak szczególne nasilenie tych działań nastąpiło pod koniec marca 1946 r., po powołaniu tajnej Państwowej Komisji Bezpieczeństwa.
Jak to się stało, że w epoce powszechnej komunikacji i inwigilacji elektronicznej zniknął bez śladu wielki samolot z 239 ludźmi na pokładzie?
Nagrodę Pulitzera przyznano w tym roku dziennikom „Washington Post” i „Guardian US” za ujawnienie doniesień Edwarda Snowdena. Świat, różnymi metodami, walczy tymczasem o prywatność w sieci.
Dość ciekawa forma i niespodziewanie poważna tonacja – próba przypisania pokoleniu dzisiejszych młodych gniewnych frustracji i niezadowolenia ich rodziców.
Kicz? Niech będzie, że ambitna porażka.
Warto wybrać się na ten spektakl, dla znakomitych śpiewaków, a zwłaszcza dla imponującego powrotu na tę scenę Iwony Hossy.
Aktorzy grają świetnie, wymowa całości jest jednak nazbyt oczywista.
Wciągająca opowieść o XIX-wiecznej, fikcyjnej botaniczce Almie Whittaker.
W Izraelu książka została bestsellerem i trudno się dziwić, bo to niezwykle udana powieść.
Autor po mistrzowsku wprowadza czytelnika w chińską rzeczywistość.
Duża i ważna płyta.
Jak na Legacy przystało, dźwięk jest porządnie poprawiony i wyczyszczony, co w przypadku doskonałych występów zaproszonych gwiazd i samego Dylana jest szczególnie istotne.
WST po raz 34. to w pierwszej kolejności wybór najciekawszych i najgłośniejszych polskich spektakli minionego roku, które jeszcze w stolicy nie gościły.
Hasłem tegorocznej edycji imprezy jest „Beethoven i idea wolności”, ale trudno dostrzec jego odzwierciedlenie w programie.
Przyszły rok miał być ukoronowaniem kilkuletniego programu wymiany kulturalnej między Polską i Rosją. Wybitny reżyser oraz sławny aktor już ogłosili bojkot – i to może być dopiero początek problemów.
Choć jest świrem, eskapistą i odludkiem kina, nie tworzy samotnie. Przeciwnie – geniusz reżyserski Wesa Andersona ma wsparcie w wyjątkowo oddanej drużynie.
Wiele wskazuje, że tracimy w Polsce kontakt z literaturą światową. Tą ważną i nagradzaną. Bo z Danem Brownem jesteśmy na bieżąco.
Na wojnie (...) jest wszystko, i to w skondensowanej formie: niebezpieczeństwo, bohaterowie, odwaga, natura ludzka w najlepszej i najgorszej odsłonie.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
W 20 rocznicę śmierci Kurta Cobaina świat nadal uważa Seattle za ostoję kultury młodzieżowej. Ale w Seattle jako jej centrum wskazują dziś na niedalekie Portland.
Mamy nowy znak w języku. A hashtagi, dotąd fenomen stricte internetowy, przenoszą się na ulice.
Kluby nie wygrają ze stadionowymi chuliganami bez wsparcia policji. Policja nie poradzi sobie bez wsparcia klubów. Czyli – będzie jak zawsze?
Aktualnie żywo dyskutowany jest problem, czy w polityce należy robić karierę, a jeśli nie, to co właściwie trzeba w niej robić?
Otworzyłem okno i piękny, donośny krzyk żurawi zagłuszył wreszcie dyskurs politycznych elit.
Najpierw był tu PGR, potem żyło się biednie, a ostatnio okazało się, że dziś wszystko jest możliwe.