Rynek

Gaz bojowy

Paliwo polityczne: jeśli nie gaz, to co?

Pod naciskiem UE i w dużym stopniu za unijne pieniądze Polska integruje się z europejskim systemem gazociągowym. Pod naciskiem UE i w dużym stopniu za unijne pieniądze Polska integruje się z europejskim systemem gazociągowym. Sergiy Serdyuk / PantherMedia
Polska namawia Unię do solidarności energetycznej i ograniczenia zależności od rosyjskiej ropy i gazu. Unia namawia nas, byśmy zmniejszyli swoje uzależnienie od węgla. Kto kogo przekona?
Polskie rozumienie bezpieczeństwa energetycznego różni się od tego, jak je pojmuje Unia Europejska.pakhnyushchyy/PantherMedia Polskie rozumienie bezpieczeństwa energetycznego różni się od tego, jak je pojmuje Unia Europejska.

Najnowsza polska propozycja, z jaką premier Donald Tusk wystąpił na unijnym szczycie, zakłada wspólne negocjowanie zakupów rosyjskiego gazu. Chcemy, by UE stworzyła coś w rodzaju systemu zakupów grupowych, bo wspólnie mamy szansę na lepszą cenę. Rosjanie straciliby też możliwość rozgrywania poszczególnych krajów między sobą i kuszenia tańszym gazem jednych, a innych karania droższym. My z reguły płacimy najwyższe stawki, a na dodatek stale boimy się, że zakręcą nam kurek.

Polityka 14.2014 (2952) z dnia 01.04.2014; Rynek; s. 42
Oryginalny tytuł tekstu: "Gaz bojowy"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021