Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Rosja, nasza twierdza

Sankcje mogą pobudzić technologiczny rozwój Rosji

Putin testuje rosyjski system nawigacji satelitarnej GLONASS poprzez urządzenie przyczepione do obroży jego labradorki. Putin testuje rosyjski system nawigacji satelitarnej GLONASS poprzez urządzenie przyczepione do obroży jego labradorki. Alexey Druzhinin/EPA / PAP
Zapowiedzi zachodnich sankcji wskrzesiły na Kremlu dawne marzenia o samowystarczalności.
Rosyjski smartfon Yotaphone - pierwszy na świecie telefon z dwoma ekranami.Anton Belitskiy/EAST NEWS Rosyjski smartfon Yotaphone - pierwszy na świecie telefon z dwoma ekranami.

Po śmierci Władimir Putin trafia na tamten świat. Spacerując, natyka się na Piotra Wielkiego. Ten jest wściekły na niego: groźna mina, zmarszczone brwi. Dlaczego zamknąłeś okno? – grzmi car. Chodzi o okno na Europę, Zachód. Ten dowcip – robiący dziś furorę w rosyjskim internecie – dobrze podsumowuje ostatnie kremlowskie decyzje.

Piotr I zapisał się w historii Rosji jako modernizator, choć działający w sposób daleki od oświeconego. Przestawił Rosję na europejskie tory, widząc w Zachodzie, który go fascynował, źródło rozwoju.

Polityka 16.2014 (2954) z dnia 15.04.2014; Świat; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Rosja, nasza twierdza"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022