Świat

Nowy środek Europy

Siły odśrodkowe w Europie Środkowej

Grupa Wyszehradzka miała być twardym rdzeniem Europy. Ale np. w Czechach obecnie jest wrażenie, że duża Polska traktuje Grupę instrumentalnie. Grupa Wyszehradzka miała być twardym rdzeniem Europy. Ale np. w Czechach obecnie jest wrażenie, że duża Polska traktuje Grupę instrumentalnie. Laszlo Balogh/Reuters / Forum
Nie ma już czegoś takiego jak wielka Europa Środkowa, co dobitnie wykazał kryzys ukraiński. Region między Europą Zachodnią i Rosją trzeba narysować od nowa.
MS/Polityka

Powrót geopolityki”, tak zatytułował swój tekst amerykański politolog Walter Russell Mead w aktualnym wydaniu magazynu „Foreign Affairs”. Ten analityk, wykładowca i pisarz, często biorący na warsztat politykę zagraniczną USA, dowodzi, że zimna wojna wcale się nie skończyła. Wiele z obecnych problemów świata (wiadomo: Krym i wschód Ukrainy, ale także Iran i jego program atomowy oraz zatargi o przebieg granic morskich na Dalekim Wschodzie) to stare, nierozwiązane problemy zimnowojenne.

Polityka 25.2014 (2963) z dnia 15.06.2014; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Nowy środek Europy"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Chorwacja – co zobaczyć w drodze nad morze?

Wakacje w Chorwacji kojarzymy przede wszystkim z plażowaniem, kuchnią i zabytkami. Słusznie, ale w głębi kraju czekają na nas prawdziwe skarby natury, które po prostu trzeba zobaczyć!

Prezentacja
21.04.2021