Świat

Rządy żon

Żądne władzy żony afrykańskich przywódców

Grace Mugabe, żona prezydenta Zimbabwe, nazywana DisGrace (Hańba) Grace Mugabe, żona prezydenta Zimbabwe, nazywana DisGrace (Hańba) Jakesai Njikizana/AFP / EAST NEWS
Pierwsze damy z Afryki szokują, dzielą i rządzą. Nigdzie na świecie nie wywalczyły sobie takiej pozycji.
Paryż 2010 r. Ówczesna pierwsza dama Francji Carla Bruni-Sarkozy i 10 pierwszych dam krajów afrykańskich; czwarta od prawej – prezydentowa Kamerunu Chanatal Biya, słynąca ze swych fryzur.Eric Feferberg/AFP/EAST NEWS Paryż 2010 r. Ówczesna pierwsza dama Francji Carla Bruni-Sarkozy i 10 pierwszych dam krajów afrykańskich; czwarta od prawej – prezydentowa Kamerunu Chanatal Biya, słynąca ze swych fryzur.

Pierwsze damy w Afryce uważane są za barometr politycznej kondycji krajów i ich przywódców – im bardziej ekscentryczna żona, tym większa arogancja władzy i tym dłuższa droga do demokracji. Rola żon odbiega tam od modelu zachodniego, w którym panie zajmują się przede wszystkim działalnością charytatywną i tworzą wizerunkowe zaplecze dla mężów.

W Azji pierwsze damy nie grają właściwie żadnej roli w polityce, a kobiety dochodzą do najwyższych szczebli władzy niemal wyłącznie w wyniku ustawień dynastycznych. Tak potoczyły się kariery Benazir Bhutto w Pakistanie, Indiry Gandhi w Indiach czy Sheikh Hasiny w Bangladeszu – wszystkie przejęły schedę po ojcach. Sonia Gandhi rządziła Indyjskim Kongresem Narodowym jako wdowa po zmarłym tragicznie Rajivie. Także w Ameryce Łacińskiej to mężczyźni są bramą do najwyższej władzy – Cristina Fernández de Kirchner najpierw była pierwszą damą Argentyny, a w 2007 r., namaszczona przez męża, została panią prezydent. Dilma Rousseff, prezydent Brazylii, wydaje się wyjątkiem – ma za sobą profesjonalną karierę polityczną, urząd przejęła po Luli da Silvie, wcześniej była szefową jego gabinetu.

W Afryce szanse rozwijania zawodowej kariery politycznej są dla kobiet wyjątkowo nikłe, tylko 13 proc. miejsc w parlamentach na kontynencie zajmują kobiety. W większości krajów panie pełnią funkcje ministerialne w sferze edukacji i opieki zdrowotnej, w kilku trzymają też teki finansów, handlu czy sprawiedliwości. Ale w Afryce wciąż bezapelacyjnie najlepszą drogą do władzy pozostaje alkowa.

Polityka 40.2014 (2978) z dnia 30.09.2014; Świat; s. 43
Oryginalny tytuł tekstu: "Rządy żon"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Chorwacja – co zobaczyć w drodze nad morze?

Wakacje w Chorwacji kojarzymy przede wszystkim z plażowaniem, kuchnią i zabytkami. Słusznie, ale w głębi kraju czekają na nas prawdziwe skarby natury, które po prostu trzeba zobaczyć!

Prezentacja
21.04.2021