Świat

Laptop Wesołowskiego

Co zrobi Kościół w sprawie polskiego biskupa oskarżonego o pedofilię?

Afery pedofilskiej na taką skalę jeszcze w Kościele nie było.

W służbowym laptopie byłego nuncjusza i abp. Józefa Wesołowskiego znaleziono tysiące plików z pornografią dziecięcą. Wydalony ze stanu duchownego Wesołowski wkrótce stanie przed watykańskim sądem cywilnym i zapewne będzie surowo ukarany. Widać władze kościelne przekroczyły decyzyjny rubikon.

W Polsce Kościół o sprawie Wesołowskiego milczy. Może nie wie, co powiedzieć, bo rzecz dotyczy Polaka wyświęconego i na księdza, i na biskupa przez św. Karola Wojtyłę. Może czeka na dalszy rozwój wydarzeń. U nas dopiero od niedawna instytucje kościelne zaczęły zmieniać kurs w kwestii pedofilii i innych nadużyć seksualnych w Kościele. Przez lata dominowała omerta, zmowa milczenia na trudne dla Kościoła tematy, zwłaszcza obyczajowe.

Polityka 40.2014 (2978) z dnia 30.09.2014; Komentarze; s. 6
Oryginalny tytuł tekstu: "Laptop Wesołowskiego"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Tata Maty: Młodzi ludzie są mądrzejsi, niż my myślimy, że są

Z prof. Marcinem Matczakiem o tym, dlaczego nie warto być zbyt posłusznym.

Martyna Bunda
07.09.2021