Świat

Bunt metropolii

Tysiące ludzi protestowało w Hongkongu przeciwko władzom w Pekinie. Tysiące ludzi protestowało w Hongkongu przeciwko władzom w Pekinie. Bobby Yip/Reuters / Forum

Zamknięte szkoły, sklepy i banki, sparaliżowana komunikacja, odwołany pokaz fajerwerków z okazji 65-lecia ChRL planowany na 1 października. Tak wyglądał zazwyczaj uporządkowany Hongkong w pierwszych dniach jesieni. Tysiące ludzi wyszło na ulice Centralu, dzielnicy finansowej, i starło się z policją, a wielu pracowników zastrajkowało, by pokazać figę sekretarzom w Pekinie. Idzie o zasady wyboru szefa lokalnej administracji – komuniści chcą monopolu na wskazywanie kandydatów, natomiast manifestujący Hongkończycy domagają się w pełni demokratycznej elekcji.

Polityka 40.2014 (2978) z dnia 30.09.2014; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 7

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Przyczyny powstania III Rzeszy

Upadek pierwszej niemieckiej demokracji, Republiki Weimarskiej, był niemal zaprogramowany przez wydarzenia wewnętrzne i międzynarodowe. Demokracja ta powstała z niezaakceptowanej klęski w Wielkiej Wojnie. Kontestowano ją na prawicy i lewicy.

Jerzy Holzer
21.09.2021