Świat

Przestańcie zabijać, zacznijcie kształcić

Pokojowy Nobel 2014 przyznany obrońcom praw dzieci

Malala Yousafzai Malala Yousafzai World Bank Photo Collection / Flickr CC by 2.0
Tym razem pokojowy Nobel trafiony w dziesiątkę. Gdyby go dostał Edward Snowden czy Chelsea (dawniej Bradley) Manning, a co dopiero prezydent Putin, byłaby ostra kontrowersja.
Kailash SatyarthiSenado Federal/Flickr CC by 2.0 Kailash Satyarthi

Nagrodę dostało dwoje działaczy na rzecz praw dzieci, Hindus Kailash Satyarthi i Pakistanka Malala Yousafzai. Kailash, nawiązujący do tradycji Gandhiego (który pokojowego Nobla nie dostał), walczy z niewolniczą pracą dzieci w Indiach, a Malala o prawo dziewcząt muzułmańskich do edukacji w szkołach publicznych.

Ma dopiero 17 lat, kilka lat temu pakistańscy talibowie usiłowali zabić jej ojca i ją samą za tę walkę. Spodziewano się, że zostanie nagrodzona już w zeszłym roku, ale sama powiedziała, że jeszcze nie zrobiła tyle, by na nią zasłużyć. Jest w tym wyborze wyraźny sygnał: obywatele zwaśnionych krajów mogą działać w tej samej dobrej sprawie – prawa dzieci do lepszego życia.

Nam w zachodnim świecie edukacja nie wydaje się jakimś cennym dobrem, tylko oczywistością. Podobnie jak zakaz pędzenia do pracy małych dzieci. Jakie to życie, pokazał nam niedawno „Slumdog Millionaire”. A jednak miliony dzieci wciąż nie mają dostępu do edukacji i muszą pracować, zamiast się uczyć.

Malala jest najmłodszą w historii pokojową noblistką. Wolno przypuszczać, że nagroda dla niej i dla Kailasha zelektryzuje młodzież nie tylko w ich krajach, ale i gdzie indziej w świecie muzułmańskim, w Azji i Afryce. Nie tylko młodzież, także ludzi dobrej woli i działaczy wszelkich organizacji pozarządowych walczących o podobne godne pochwały cele.

Decyzja Norwegów pomoże w promocji słusznej sprawy. Oczywiście sytuacja dzieci nie poprawi się z dnia na dzień, od samej nagrody, ale liczy się też przesłanie, które symbolizują Kailash i Malala: przestańcie się wzajemnie zabijać w imię ekstremizmów, przestańcie niszczyć i burzyć, zacznijcie budować.

Pokój zaczyna się w sercach i umysłach pojedynczych ludzi.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Kultura

Jerzy Stuhr (1947–2024). Półśrodki go nie interesowały

Wielcy artyści pozostawiają po sobie legendę. Jerzy Stuhr zostawił ich kilka: inteligenta, moralisty, nauczyciela i mistrza rozrywki.

Janusz Wróblewski
16.07.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną