Świat

Przestańcie zabijać, zacznijcie kształcić

Pokojowy Nobel 2014 przyznany obrońcom praw dzieci

Malala Yousafzai Malala Yousafzai World Bank Photo Collection / Flickr CC by 2.0
Tym razem pokojowy Nobel trafiony w dziesiątkę. Gdyby go dostał Edward Snowden czy Chelsea (dawniej Bradley) Manning, a co dopiero prezydent Putin, byłaby ostra kontrowersja.
Kailash SatyarthiSenado Federal/Flickr CC by 2.0 Kailash Satyarthi

Nagrodę dostało dwoje działaczy na rzecz praw dzieci, Hindus Kailash Satyarthi i Pakistanka Malala Yousafzai. Kailash, nawiązujący do tradycji Gandhiego (który pokojowego Nobla nie dostał), walczy z niewolniczą pracą dzieci w Indiach, a Malala o prawo dziewcząt muzułmańskich do edukacji w szkołach publicznych.

Ma dopiero 17 lat, kilka lat temu pakistańscy talibowie usiłowali zabić jej ojca i ją samą za tę walkę. Spodziewano się, że zostanie nagrodzona już w zeszłym roku, ale sama powiedziała, że jeszcze nie zrobiła tyle, by na nią zasłużyć. Jest w tym wyborze wyraźny sygnał: obywatele zwaśnionych krajów mogą działać w tej samej dobrej sprawie – prawa dzieci do lepszego życia.

Nam w zachodnim świecie edukacja nie wydaje się jakimś cennym dobrem, tylko oczywistością. Podobnie jak zakaz pędzenia do pracy małych dzieci. Jakie to życie, pokazał nam niedawno „Slumdog Millionaire”. A jednak miliony dzieci wciąż nie mają dostępu do edukacji i muszą pracować, zamiast się uczyć.

Malala jest najmłodszą w historii pokojową noblistką. Wolno przypuszczać, że nagroda dla niej i dla Kailasha zelektryzuje młodzież nie tylko w ich krajach, ale i gdzie indziej w świecie muzułmańskim, w Azji i Afryce. Nie tylko młodzież, także ludzi dobrej woli i działaczy wszelkich organizacji pozarządowych walczących o podobne godne pochwały cele.

Decyzja Norwegów pomoże w promocji słusznej sprawy. Oczywiście sytuacja dzieci nie poprawi się z dnia na dzień, od samej nagrody, ale liczy się też przesłanie, które symbolizują Kailash i Malala: przestańcie się wzajemnie zabijać w imię ekstremizmów, przestańcie niszczyć i burzyć, zacznijcie budować.

Pokój zaczyna się w sercach i umysłach pojedynczych ludzi.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Za murami seminariów. Co chłopaków tam pcha? Jak sobie radzą?

Dziś mamy w Polsce ponad 70 seminariów, gdzie klerycy przez sześć lat są przygotowywani do swego zawodu.

Adam Szostkiewicz
24.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną