Świat

Heroina z okopów

Tetiana Czornowoł: symbol ukraińskiego zrywu

Tetiana Czornowoł na pogrzebie męża, który zginął podczas walk na wschodzie Ukrainy. Tetiana Czornowoł na pogrzebie męża, który zginął podczas walk na wschodzie Ukrainy. Inna Sokolovska / Corbis
W niedzielnych wyborach na Ukrainie startuje też Tetiana Czornowoł, uosobienie wszystkich zwycięstw i porażek euromajdanu.
Czornowoł – zdjęcie sprzed zamachu.Leonst/Wikipedia Czornowoł – zdjęcie sprzed zamachu.

Osobliwa z niej kandydatka na deputowaną: kiedy idę na spotkanie z wyborcami, czuję się obrzydliwie – przyznaje otwarcie. Tłumaczy, że wybory podczas wojny są jak bankiet w czasach zarazy. Lepiej czuje się w okopach, wśród ochotników batalionu „Azow”, w którym walczyła razem z mężem, a teraz – już jako wdowa – odzyskuje utracony spokój. Tylko tam mogę zasnąć i szczerze się śmieję – mówi o życiu na froncie.

Emocjonalna, ekscentryczna, nieobliczalna. Na spotkaniach z elektoratem uśmiecha się obiecująco, opowiadając o nowej Ukrainie, by za chwilę ganić z krzykiem politycznych oponentów, a w końcu wybuchnąć płaczem na wspomnienie o tragicznie zmarłym mężu. 35-letnia Tetiana Czornowoł, dziennikarka śledcza, aktywistka społeczna, a w niedalekiej przeszłości pełnomocniczka ukraińskiego rządu ds. walki z korupcją, startuje w wyborach do Rady Najwyższej.

Idzie po władzę, zdobytą już raz na Majdanie. Chce zrobić porządek w ukraińskim parlamencie, zdominowanym dotychczas – jak twierdzi – przez aferzystów, złodziei i przeżartych korupcją zdrajców Ukrainy. Ale najpierw trzeba wygrać wojnę z Putinem – przekonuje. I kiedy tylko może ze spotkań wyborczych wraca na front.

Polityka 43.2014 (2981) z dnia 21.10.2014; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Heroina z okopów"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Samice alfa: czego nie dostają, kogo poszukują?

Silne kobiety współczesne: z jakimi mężczyznami mają największe szanse na udany, trwały związek.

Ryszarda Socha
09.02.2016