Świat

Granice na piasku

Sztuczny podział Bliskiego Wschodu

Granica jordańsko-izraelska Granica jordańsko-izraelska Baz Ratner/Reuters / Forum
Dzisiejszy Bliski Wschód to w dużej mierze fatamorgana – dzielą go granice, z których część już nie istnieje, a tych prawdziwych mapy nie uwzględniają.
Kurdowie syryjscy w Kobane, o które dziś trwają walki z PI, utworzyli minipaństewko z własną policją, fiskusem, ministerstwem spraw zagranicznych, sportu i kultury.Murad Sezer/Reuters/Forum Kurdowie syryjscy w Kobane, o które dziś trwają walki z PI, utworzyli minipaństewko z własną policją, fiskusem, ministerstwem spraw zagranicznych, sportu i kultury.

Bohaterowie głośnej powieści „Mężczyźni w słońcu” Ghassana Kanafaniego z 1963 r., trzej palestyńscy uchodźcy, skuszeni nadzieją boomu naftowego, wyruszają z Libanu do Kuwejtu w poszukiwaniu lepszego życia. Przez pustynne granice przejeżdżają nielegalnie na ciężarówkach. Nie dość, że za horrendalną opłatą, to jeszcze w upale i upokorzeniu. Przed każdą granicą Palestyńczycy chowają się w baku na benzynę. Ostatnia kontrola, już przy wjeździe do Kuwejtu, trwa dłużej, ale szczęśliwie się udaje.

Polityka 51-52.2014 (2989) z dnia 16.12.2014; Świat; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Granice na piasku"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021