Świat

Dociskanie śruby

Japonia: Partia Liberalno-Demokratyczna wygrywa wybory. Abenomika działa?

m-louis .® / Flickr CC by 2.0
Japonia desperacko potrzebuje reform gospodarczych. Zdaniem Japończyków tylko premier Shinzo Abe może zagwarantować, że zostaną przeprowadzone.

Czy abenomika działa? Jeszcze nie wiadomo. Chociaż „New York Times” już trzy tygodnie temu opublikował rysunek, na którym japońska gospodarka wnoszona jest na noszach do karetki pogotowia, która na karoserii ma napis „abenomika”. Karetce brakuje kół, a przed nią stoi Shinzo Abe, trzyma w rękach torbę z narzędziami lekarskimi i nerwowo się rozgląda.

„NYT” pogrzebał więc abenomikę dawno temu, ale Japonia desperacko potrzebuje reform gospodarczych. Przed wyborami podstawowym pytaniem nie było to, czy Abe wygra, tylko jak dużą większość będzie miała jego partia w parlamencie, żeby mógł bez niepokoju realizować dalsze założenia swojej polityki.

Jak wynika z sondaży exit polls, Partia Liberalno Demokratyczna Shinzo Abe będzie miała teraz powyżej 300 mandatów w 475-osobowej izbie niższej japońskiego parlamentu. Premier dostał więc to, co chciał: pełniejsze poparcie.

Jak ogłaszał przedterminowe wybory, to poparcie dla jego gabinetu wynosiło 44 proc. Abe uznał więc, że jeśli tylko w ciągu ostatnich kilku miesięcy, zaraz po kwietniowej podwyżce VAT-u (z 5 do 8 proc.), rząd stracił ponad 20 proc., to przy następnych reformach może być tylko gorzej. A przecież ostatnia podwyżka to tylko uwertura przed właściwym, długim spektaklem reform.

Abenomika bazuje na tzw. polityce trzech strzałek, czyli polityce pieniężnej, fiskalnej oraz polityce strukturalnych reform. A Abe, który dwa lata temu wygrał wybory, próbuje wprowadzać ją w życie. Pierwszy rok działania abenomiki przyniósł przyzwoity wzrost gospodarczy. Teraz jest gorzej, bo w III kwartale 2014 r. PKB spadł o 1,6 proc., a poza tym najtrudniejsze reformy strukturalne, takie jak zwiększenie elastyczności w zatrudnianiu i zwalnianiu pracowników, otwarcie rolnictwa na zagraniczną konkurencję czy porządek na rynku dostawców energii elektrycznej, są jeszcze nietknięte.

Ostatnią podwyżkę VAT Japończycy odczuli bardzo mocno. Ich wynagrodzenia nie są w stanie dogonić inflacji. Dlatego Abe uznał, że rząd nie może działać tak szybko, trzeba dać Japończykom szansę, żeby oswoili się z nową sytuacją. Kolejną podwyżkę VAT-u przeniesiono więc z jesieni przyszłego roku na wiosnę 2017 r.

Krytycy uważają, że na abenomice korzysta na razie tylko duży i bogaty biznes, a zwykli zjadacze chleba tylko ponoszą skutki dociskania śruby. Tylko że Japończycy zdają sobie sprawę, że Abe nadal jest jedyną osobą, która gwarantuje, że jakiekolwiek reformy zostaną przeprowadzone. Nie ma dla Abe alternatywy. A przynajmniej opozycja jej nie przedstawia.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

56. Czy tzw. żołnierze wyklęci są powodem do dumy?

Rafał Wnuk
10.07.2018
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną