„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

„Gejropa” i inne „odchylenia”

Rosja znów na cenzurowanym. Jest raport o sytuacji homoseksualistów

Londyński protest przeciwko zakazowi parady gejów w Rosji, 2011 r. Londyński protest przeciwko zakazowi parady gejów w Rosji, 2011 r. Peter Gray / Flickr CC by 2.0
Rosja nie tylko nie walczy z dyskryminacją mniejszości seksualnych, ale ją napędza przez prawodawstwo, które de facto do niej zachęca – wynika z najnowszego raportu Human Rights Watch.

W 2013 roku Duma Państwowa przegłosowała ustawę o „zakazie gej-propagandy”, jak potocznie określa się dokument zakazujący „rozprzestrzenianie informacji mającej na celu formułowanie u nieletnich nietradycyjnej orientacji seksualnej lub przekonywanie ich o socjalnej równorzędności nietradycyjnych związków”.

Ustawa przewiduje kary grzywny dla Rosjan i deportację dla obcokrajowców, zaś jej zapisy – jak to zwykle w Rosji – pozwalają na szeroką interpretację. Generalnie chodzi o to, by w przestrzeni publicznej lesbijki i geje nie istnieli, bo – jak powiedziała caryca tyczki Jelena Isinbajewa – „u nas [w Rosji] nigdy nie mieliśmy takich problemów, chłopcy spotykają się z dziewczynami, a dziewczyny z chłopakami”.

Raport HRW opiera się na kilkudziesięciu szczegółowych relacjach przedstawicieli LGBT w 16 miastach w Rosji. Byli bici, porywani, upokarzani, wyzywani, przy czym ataki na nich miały różny charakter. Niektóre były zorganizowanymi akcjami działaczy antygejowskich, inne – spontaniczną reakcją przechodniów, pasażerów czy osób bawiących się w klubach nocnych. Autorzy cytowanego przez PAP raportu wskazują, że ataki na osoby o nietradycyjnej orientacji seksualnej są w Rosji coraz częstsze, a policja i wymiar sprawiedliwości w wielu przypadkach nie reagują na nękanie i napaści na gejów, bo przecież takie działania są zgodne z poglądami większości Rosjan.

Jakie są te poglądy? Według badania Ośrodka im. Jurija Lewady z 2013 r., kiedy Duma pracowała nad ustawą o zakazie propagandy homoseksualizmu, 35 proc. Rosjan uważało, że taka orientacja to choroba lub efekt urazu psychicznego, zaś 23 proc. było zdania, że to efekt złego wychowania, wyuzdanie, nałóg. 29 proc. twierdziło, że wzmogłoby czujność, gdyby obok nich zamieszkali geje lub lesbijki, 37 proc. odniosłoby się do takiej sytuacji „bardzo negatywnie”. 61 proc. Rosjan przyznało się do strachu przed „propagandą homoseksualizmu” wobec ich dzieci lub wnuków.

Ośrodek badania opinii publicznej WCIOM co roku bada stosunek do gejów, umieszczając ich w grupie różnych „odchyleń” społecznych obok m.in. biedaków, nosicieli HIV, członków sekt i... morderców. W listopadzie 2014 r. zdania, że homoseksualistów należy „likwidować”, było 28 proc., nieco łagodniejszy wariant izolacji od reszty społeczeństwa wybrało 37 proc.

Tradycyjna niechęć Rosjan do mniejszości seksualnych wzmaga się w ostatnim czasie na skutek intensywnej kampanii medialnej, która przedstawia Rosję jako ostoję „tradycyjnych wartości”. Przeciwstawia się jej Zachód, który jest moralnie zgniły i pod przykrywką obrony praw człowieka promuje wszelkiego rodzaju dewiacje. Właśnie z tego powodu Europa stała się w codziennym słowniku rosyjskich patriotów ni mniej, ni więcej, tylko „Gejropą”.

Do najgłośniejszych aktów walki z propagandą homoseksualizmu można zaliczyć zaoczny proces, który obrońcy moralności wytoczyli Madonnie po jej koncercie w Petersburgu za krótki komentarz w obronie osób o nietradycyjnej orientacji. Kilka tygodni temu wybuchł międzynarodowy skandal, którego bohaterem stał się Jim Cook, szef Apple’a. Gdy przyznał, że jest gejem, Rosjanie pospieszyli demontować pomnik Iphone’a, stojący na jednej z petersburskich ulic. Wyniki Apple’a w Rosji w ostatnich tygodniach bardzo się pogorszyły. Trudno jednak stwierdzić, czy to efekt buntu przeciwko „gejfonom”, czy raczej efekt podwyższenia cen przez tę firmę w związku z ostrym osłabieniem rubla.

Dmitrij Kisielow, najgorliwszy z rosyjskich propagandystów, dwa lata temu powiedział w telewizji, że homoseksualistom powinno się zakazać krwiodawstwa, a ich serca „palić lub zakopywać w ziemi”. A znany aktor o mocno prawosławnych poglądach Iwan Ochłobystin w porywie emocji przyznał, że „wszystkich by ich od razu wsadził do pieca”, tak bardzo boi się o swoje dzieci, narażone na propagandę gejowską.

W ubiegłym roku za przyjęciem ustawy o jej zakazie opowiedziało się 88 proc. Rosjan.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną