Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Słońce wschodzi na zachodzie

Jeszcze Unia nie zginęła!

Unia Europejska kruszy się, ale i krzepnie zarazem. Unia Europejska kruszy się, ale i krzepnie zarazem. Joris Van Ostaeyen / PantherMedia
Słabości i sprzeczności Unii Europejskiej są widoczne. Jak wiele tworów hybrydowych Unia kruszy się, ale i krzepnie zarazem, chwieje i scala.
„Jedność, niepodzielność Republiki, wolność, równość, braterstwo albo śmierć” – kalendarz z czasów rewolucji francuskiej.DeAgostini/Getty Images „Jedność, niepodzielność Republiki, wolność, równość, braterstwo albo śmierć” – kalendarz z czasów rewolucji francuskiej.

Grecki publicysta Dimitrios Kisoudis w wydanej właśnie w Lipsku broszurze „Nowa zimna wojna a Trzeci Rzym” pisze, że euroatlantycki Zachód już przegrał konfrontację z Eurazją. Przyszłość należy do autorytarnego liberalizmu Rosji i Chin. Ideologiczny kit Zachodu zwietrzał. Transatlantyda tylko na mapie wygląda okazale. Ale w rzeczywistości Ameryka i Europa Zachodnia to obce światy: po obu stronach Atlantyku zupełnie inaczej rozumie się liberalizm, konserwatyzm i socjalizm.

Polityka 14.2015 (3003) z dnia 30.03.2015; Świat; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Słońce wschodzi na zachodzie"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >