Świat

Zjednoczeni upokorzeni

Jak brak szacunku może prowadzić do wojny

Demonstracja w Teheranie. Na transparencie – ajatollah Chomeini. Demonstracja w Teheranie. Na transparencie – ajatollah Chomeini. AFP / EAST NEWS
Grecja, Iran, Chiny, Rosja... Aby rozwiązać konflikty, w które uwikłane są dziś te państwa, nie wystarczy zadbać o ich interesy. Trzeba się pochylić nad emocjami, które nimi targają.
Jaser Arafat na Zachodnim Brzegu.Hussein Hussein/Reuters/Forum Jaser Arafat na Zachodnim Brzegu.

W greckiej prasie pojawił się niedawno list otwarty do premiera Alexisa Tsiprasa. „Wzywam pana do sprzeciwu wobec Niemiec, wobec Schäuble [Wolfganga – niemieckiego ministra finansów]. Niech pan wyrzuci z kraju tych »Bawarczyków«” – zaapelował 89-letni Mikis Theodorakis, słynny kompozytor, autor muzyki do „Greka Zorby”.

Theodorakis, żarliwy człowiek lewicy, pisząc o „Bawarczykach” przywołał wielką grecką traumę z przeszłości.

Polityka 14.2015 (3003) z dnia 30.03.2015; Świat; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Zjednoczeni upokorzeni"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Wszechobecny Krzysztof Stanowski. Jak wyjaśnić ten fenomen?

Wyrósł najwyraźniej na pierwszego dziennikarza w Polsce, którego koniecznie trzeba przekonać do swoich racji. Bo można się ze Stanowskim nie zgadzać, ale „trzeba go szanować”.

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk
13.06.2021