Świat

Ludzka powódź

Afryka płynie do Europy

Jedna z niedawnych akcji ratunkowych na Morzu Śródziemnym. Zdjęcie wykonano z niemieckiego okrętu, który ratował rozbitków. Jedna z niedawnych akcji ratunkowych na Morzu Śródziemnym. Zdjęcie wykonano z niemieckiego okrętu, który ratował rozbitków. EPA / PAP
W Libii na przerzut do Europy czeka w nieludzkich warunkach może nawet milion osób, w Turcji niemal dwa razy tyle. Ta wielka fala może zalać nas wszystkich, nie tylko Włochów, Greków czy Hiszpanów.
Nie wyznaczono każdemu krajowi Unii kwot (na przykład w proporcji do PKB), na co liczył premier Matteo Renzi.Francois Lenoir/Reuters/Forum Nie wyznaczono każdemu krajowi Unii kwot (na przykład w proporcji do PKB), na co liczył premier Matteo Renzi.

Kryzys rozwija się w postępie geometrycznym. W 2012 r. do Włoch przypłynęło 13 tys. uchodźców, w 2013 r. – 43 tys., a w ubiegłym już 170 tys. W tym roku tylko do połowy kwietnia włoskie MSW doliczyło się blisko 25 tys. przybyszy – a przed nami jeszcze całe lato.

W środę 22 kwietnia, w przeddzień nadzwyczajnego szczytu Unii Europejskiej w sprawie imigracji, do Augusty na Sycylii dotarło kutrem z Libii 450 imigrantów, a do Katanii straż przybrzeżna odstawiła 220 ekspasażerów chybotliwych łódek, przeładowanych wcześniej nieco na północ od Trypolisu. Tego dnia do Włoch zmierzały jeszcze cztery inne jednostki pełne uchodźców.

Za tymi suchymi liczbami kryją się tysiące ludzkich tragedii, gehenna tych, którym życie złamała wojna i nędza, wypędzonych z domów, prześladowanych, rabowanych i bitych. Co gorsza, desperaci szukający w Europie ratunku – najczęściej młodzi ludzie, na których podróż ku znośnemu życiu składają się całe rodziny – coraz częściej płacą za ryzyko cenę najwyższą.

Tylko w tym roku za sprawą bezwzględnych gangsterów, którzy na zdezelowanych łodziach i stateczkach przewożą żywy towar z Libii w warunkach o wiele gorszych niż kiedyś handlarze niewolników, po drodze utopiło się co najmniej 2,5 tys. nieszczęśników.

Polityka 18.2015 (3007) z dnia 27.04.2015; Temat tygodnia; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Ludzka powódź"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021