Kremlowska mitologia

Defilada mitów
Zwycięstwo nad faszyzmem, sprzed 70 lat, jest wciąż żywe w zbiorowej pamięci Rosjan. Stanowi zarazem fundament oficjalnej państwowej doktryny i codziennej propagandowej mitologii.
Rosyjska walka z rzekomym fałszowaniem historii nabiera tempa. Szczególnie teraz, w kontekście wojny na Ukrainie i 70 rocznicy Dnia Zwycięstwa.
Sergei Fadeichev/TASS/Forum

Rosyjska walka z rzekomym fałszowaniem historii nabiera tempa. Szczególnie teraz, w kontekście wojny na Ukrainie i 70 rocznicy Dnia Zwycięstwa.

Czy da się walczyć z mitem i jak? Jedni twierdzą, że nie da się walczyć z kłamstwem, używając kłamstwa, a panaceum może być tylko prawda.
Rafal Milach/Forum

Czy da się walczyć z mitem i jak? Jedni twierdzą, że nie da się walczyć z kłamstwem, używając kłamstwa, a panaceum może być tylko prawda.

Plac Czerwony, 60 rocznica zakończenia II Wojny Światowej.
Maciej Jeziorek/Forum

Plac Czerwony, 60 rocznica zakończenia II Wojny Światowej.

Rosja obchodzi właśnie 70 rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej, którą tam nazywa się Wielką Wojną Ojczyźnianą. Między podmoskiewskim poligonem Ałabino i placem Czerwonym już kilka razy przejechały czołgi, transportery opancerzone, ciężarówki i inny ciężki sprzęt. Moskwianie cierpliwie znosili utrudnienia w ruchu, w końcu chodziło o próby przed defiladą 9 maja. Według oficjalnych zapowiedzi – największą i najbardziej imponującą w historii.

Wielka Wojna Ojczyźniana jest, jak mówią Rosjanie, „święta”. Po rozpadzie ZSRR okazało się, że nic nie łączy ich tak bardzo, jak pamięć o niej. A w zasadzie – o zwycięstwie, bo to jest centralny punkt zbiorowej pamięci. Ten kult triumfu nad nazizmem przerodził się w zbiór dogmatów, który broni się przed głębszą dyskusją. Znalazł się w zestawie mitów, którymi propaganda bombarduje nie tylko swoich obywateli, ale także zachodnich odbiorców.

Mit pierwszy: zwycięstwo było nasze, a Zachód próbuje przeredagować historię

Rosyjska walka z rzekomym fałszowaniem historii nabiera tempa. Szczególnie teraz, w kontekście wojny na Ukrainie i 70 rocznicy Dnia Zwycięstwa. W ubiegłym roku Rosja przyjęła nawet ustawę, która wprowadza (wysokie) kary grzywny lub więzienia za „rehabilitację nazizmu”.

Nikt o zdrowych zmysłach nie zaprzecza, że wkład ZSRR w walkę z hitlerowskimi Niemcami był decydujący, choć Moskwa tak właśnie próbuje interpretować odmowę udziału wielu zachodnich liderów w uroczystościach. Tymczasem jest ona protestem wobec polityki Rosji na Ukrainie i bezprawnej aneksji terytorium sąsiada. Przez plac Czerwony przedefiluje armia, która zbrojnie zajmowała Krym, a później walczyła w Donbasie.

Dawni zachodni alianci muszą się zastanowić, czy Rosja nadal świętuje to samo zwycięstwo. Obecność na trybunie honorowej 9 maja byłaby jednoznaczna z podpisaniem się pod reanimowaną sowiecką wersją historii. Rosja nieustannie oskarża innych o próby jej przeredagowania według politycznych motywacji, choć sama właśnie to robi.

W listopadzie 2014 r. Władimir Putin ostatecznie zrehabilitował pakt Ribbentrop-Mołotow, twierdząc, że nie było nic złego w tym, że ZSRR nie chciał walczyć i próbował zapewnić sobie czas na przygotowanie się do wojny (a Polska słusznie dostała za swoje za udział w rozbiorze Czechosłowacji). Sądząc po tym, że Putin nie zająknął się nawet w sprawie tajnych protokołów do paktu, według jego wykładni sojuszu Stalina z Hitlerem oficjalnie nie było. Tymczasem ZSRR przez niemal dwa lata w najlepsze współpracował właśnie z Hitlerem – razem z nim okupował ziemie sąsiadów i represjonował ich mieszkańców. Dzisiaj przypominanie o tym to „rehabilitacja nazizmu”, bo jest równoznaczne z umniejszaniem roli ZSRR w zwycięstwie nad Niemcami.

„To jest nasze zwycięstwo” – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, odpowiadając na pytania o słabą reprezentację zachodnich sojuszników na tegorocznych obchodach. Rzeczywiście, w rosyjskiej propagandzie zwycięstwo jest coraz bardziej „nasze”. Wystarczy posłuchać Putina: „Ilu ludzi zginęło w Wielkiej Brytanii? 350 tys.? A w USA około pół miliona, od 350 tys. do pół miliona, to wszystko. To bardzo dużo, to straszne, ale to nie jest 25 mln, które stracił Związek Radziecki”. Wygląda na to, że ZSRR w zasadzie poradziłby sobie bez sojuszników. Także rola np. Ukraińców, według Kremla, też nie była aż tak istotna. W 2010 r. Władimir Putin powiedział, że Rosjanie poradziliby sobie i bez nich.

Mit drugi: współczesna Rosja walczy z faszyzmem

Władimir Putin: „Na Ukrainie buszują siły neonazistowskie, które terroryzują cywili”. Wiktor Janukowycz (już po ucieczce do Rosji): „Faszyści przejęli władzę na Ukrainie”. Siergiej Ławrow: „Europa już od wielu lat zamyka oczy na odrodzenie ruchu faszystowskiego”. Według pełnomocnika rosyjskiego MSZ ds. praw człowieka Konstantina Dołgowa w ciągu ostatnich kilku miesięcy na Ukrainie bataliony neonazistów metodycznie mordowały cywili, przy biernej, a nawet zachęcającej postawie Zachodu.

Fakt, że na Ukrainie partie nacjonalistyczne z kretesem poległy w wyborach – najpierw w majowych prezydenckich, a następnie w październikowych do Rady Najwyższej, kremlowska propaganda nie tylko wyparła z własnej przestrzeni medialnej, ale nawet przekonała sporą część zachodnich publicystów i ekspertów, by tego nie zauważyły.

Rosyjska propaganda skutecznie pożeniła tu dwa mity. Pierwszy: na Ukrainie rosną w siłę środowiska nacjonalistyczne i neonazistowskie. Drugi: Rosja ma prawo, a wręcz obowiązek zwalczać odradzający się faszyzm. Rosja walczy jednak bardzo wybiórczo. W marcu w Petersburgu odbył się zjazd ultraprawicowych i neonazistowskich organizacji z Rosji i z całej Europy, organizowany przez partię Rodina, której nieoficjalnym patronem jest Dmitrij Rogozin, wicepremier Rosji ds. obronności.

Z kolei rok temu, gdy opozycyjna telewizja Dożdż zapytała, czy poddanie Niemcom otoczonego przez nich w 1941 r. Leningradu mogło zmniejszyć liczbę ofiar (w czasie 2,5-letniego oblężenia miasta głód zabił co najmniej milion ludzi), do jej siedziby wkroczyli śledczy prokuratury, a Rogozin był w chórze tych, którzy żądali zwolnienia dziennikarzy. Nagonka na telewizję przebiegała pod hasłem „obrazy uczuć weteranów i świętej pamięci o wojnie”. Neonazistowscy działacze z Rosji i Europy, i to zaledwie kilka tygodni przed 70 rocznicą „świętego” zwycięstwa, uczuć tych już nie obrazili.

Oficjalna Rosja utrzymuje bliskie kontakty ze skrajną prawicą w Europie. To nie tylko Front Narodowy Marine Le Pen, ale też węgierski Jobbik, austriacka FPO, grecki Złoty Świt, belgijski Vlaams Belang, bułgarska Ataka. Ich liderzy są zapraszani do Moskwy na występy w Dumie, wykłady na uniwersytetach, spotkania z politykami różnego szczebla.

Po tych kontaktach z europejską skrajną prawicą i po słabej reakcji na aktywność rodzimych radykałów widać, że Kreml używa zarówno ideologii, jak i historii instrumentalnie. Faszystami są nie ci, którzy głoszą skrajnie prawicowe hasła i, co gorsza, wcielają je w życie, ale ci, którzy głoszą opinie niewygodne dla Moskwy. Rosja nie walczy z faszyzmem, ale walczy z tymi, których uważa za wrogów. Dla wygody nazywa ich po prostu faszystami.

Czytaj także

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną