Świat

Dramaty debaty

Do czego prowadzą przedwyborcze pojedynki przed kamerami

Bronisław Komorowski kontra Andrzej Duda, debata prezydencka 2015. Bronisław Komorowski kontra Andrzej Duda, debata prezydencka 2015. Andrzej Duda / Flickr CC by 2.0
Na Zachodzie polityczne pojedynki przed kamerami stały się wręcz warunkiem demokracji. Ale co to za demokracja, w której zwycięstwo może zależeć od jednego fałszywego słowa lub kropli potu na czole?
Francuska debata: Giscard d’Estaing do Mitterranda: „Ale nie ma pan monopolu na serce!”.Gamma-Rapho/Getty Images Francuska debata: Giscard d’Estaing do Mitterranda: „Ale nie ma pan monopolu na serce!”.

Co takiego mógłby doradzić Bronisławowi Komorowskiemu opromieniony zwycięstwem David Cameron? Choćby: jako urzędujący premier czy prezydent unikaj bezpośredniej debaty z najgroźniejszym konkurentem. Takiego pojedynku nie da się wygrać, można go najwyżej nie przegrać. Po zaskakujących wynikach pierwszej tury wyborów prezydent Komorowski nie mógł sobie jednak już pozwolić na taki komfort. Telewizyjne starcie z Andrzejem Dudą, młodszym, względnie przystojniejszym pretendentem już na starcie, według historycznych statystyk, premiuje kandydata PiS – bez względu na to, co powie.

Polityka 21.2015 (3010) z dnia 19.05.2015; Polityka; s. 18
Oryginalny tytuł tekstu: "Dramaty debaty"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Jak komunikować swoje potrzeby

Jak wyrazić swoje potrzeby, aby inni je uwzględniali.

Anna Dąbrowska, Anna Dobrowolska
06.02.2018