Świat

Ofiary kanadyzacji

Kulturowe ludobójstwo Indian w Kanadzie

Montreal – kanadyjscy Indianie domagają się lepszych warunków życia. Montreal – kanadyjscy Indianie domagają się lepszych warunków życia. Pedro Ruiz/Gamma-Rapho / Getty Images
Rząd Kanady przyznał się właśnie do kulturowego ludobójstwa Indian. Teraz obiecuje im pomoc, ale na to może już być za późno.
Tańcząca Indianka kanadyjska podczas First Nations Exhibition. Vancouver.Philippe Giabbanelli/Wikipedia Tańcząca Indianka kanadyjska podczas First Nations Exhibition. Vancouver.

Zabrali nas za rzekę i ustawili w szeregu przed biurem agenta ds. Indian. Potem podróż autobusem do Dauphin. Gdy dojechaliśmy, zobaczyłam potężny budynek szkoły. Przyszłam z kochającej rodziny, a tu nie było nikogo, kto by mnie przytulił. Było zimno. Polowe łóżka miały metalowe poręcze. Przez pierwszy miesiąc zaciskałam na nich dłonie i płakałam. Nie ruszałam się z łóżka. Nie jadłam. Musieli karmić mnie siłą, bo zagłodziłabym się na śmierć.

Brenda Bignell Arnault trafiła do przymusowej szkoły z internatem (residential school) w 1959 r.

Polityka 25.2015 (3014) z dnia 16.06.2015; Świat; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Ofiary kanadyzacji"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Odwieczny konflikt izraelsko-arabski

Konflikt bliskowschodni należy do najdłużej trwających we współczesnych stosunkach międzynarodowych. Złożyły się na niego wojny między młodymi państwami arabskimi a nowym Państwem Izrael oraz nierozwiązana do dziś kwestia palestyńska.

Radosław Bania
10.03.2020