Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Świat

Małżeństwa homoseksualne legalne we wszystkich stanach USA

Sąd Najwyższy postanowił, że poszczególne stany nie mogą zakazywać małżeństw osób tej samej płci.

Decyzja amerykańskiego Sądu Najwyższego w praktyce oznacza, że małżeństwa homoseksualne będą legalne we wszystkich 50 stanach, bez wyjątku. Kiedy dokładnie nastąpi ten moment – jeszcze nie wiadomo.

Moment jest historyczny: nie będzie bowiem powrotu do zakazu zawierania małżeństw jednopłciowych, a Stany Zjednoczone stają się największym na świecie państwem (i 22. w kolejności), w którym będzie obowiązywać równość małżeńska – niezależnie od tego, czy związek zechcą sformalizować osoby hetero-, czy homoseksualne.

Sędzia Anthony Kennedy podkreślił w uzasadnieniu, że „małżeństwo jest konstytucyjnym prawem każdego człowieka i nie ma bardziej fundamentalnego związku pomiędzy dwojgiem ludzi” (za BBC).

Już dwa lata temu Sąd Najwyższy obalił DOMA – Defense of Marriage Act, ustawę, która federalnie rezerwowała instytucję małżeństwa dla par różnopłciowych. Orzekł wtedy, że ustawa jest niezgodna z konstytucją – choć już konstytucje poszczególnych stanów rozstrzygały tę kwestię różnie.

Od 2013 r. wiele zakazów zostało obalonych. Zanim Sąd Najwyższy podjął ogłoszoną dziś decyzję, pary homoseksualne mogły się pobierać w 37 stanach.

Decyzję Sądu Najwyższego skomentował prezydent Barack Obama, pisząc na Twitterze, że to „wielki krok w stronę równości”:

W pierwszej reakcji po decyzji Sądu Najwyższego prezydent USA wypowiedział zdanie, które dziś cytują wszystkie zachodnie media: „Love is love”, miłość to miłość. Wieczorem 26 czerwca Biały Dom mienił się kolorami tęczy. W geście poparcia użytkownicy Facebooka mogli zaś (i nadal mogą) przy pomocy aplikacji pokolorować swoje zdjęcia profilowe.

.Twitter.
.Elvert Barnes/Flickr CC by 2.0.

Czytaj także:
– Gdzie małżeństwa jednopłciowe są legalne, a gdzie homoseksualistom grozi śmierć
– Geje na świecie – jak się czują w różnych miejscach świata

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Kultura

„Niewyczerpany żart”. Kultowa powieść w słabym przekładzie

„Niewyczerpany żart”, legendarna powieść Davida Fostera Wallace’a, wreszcie i u nas. Wyobraźnia i przenikliwość pisarza robią wrażenie, ale polski przekład nie brzmi przekonująco.

Justyna Sobolewska
26.09.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną