Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Małżeństwa homoseksualne legalne we wszystkich stanach USA

Sąd Najwyższy postanowił, że poszczególne stany nie mogą zakazywać małżeństw osób tej samej płci.

Decyzja amerykańskiego Sądu Najwyższego w praktyce oznacza, że małżeństwa homoseksualne będą legalne we wszystkich 50 stanach, bez wyjątku. Kiedy dokładnie nastąpi ten moment – jeszcze nie wiadomo.

Moment jest historyczny: nie będzie bowiem powrotu do zakazu zawierania małżeństw jednopłciowych, a Stany Zjednoczone stają się największym na świecie państwem (i 22. w kolejności), w którym będzie obowiązywać równość małżeńska – niezależnie od tego, czy związek zechcą sformalizować osoby hetero-, czy homoseksualne.

Sędzia Anthony Kennedy podkreślił w uzasadnieniu, że „małżeństwo jest konstytucyjnym prawem każdego człowieka i nie ma bardziej fundamentalnego związku pomiędzy dwojgiem ludzi” (za BBC).

Już dwa lata temu Sąd Najwyższy obalił DOMA – Defense of Marriage Act, ustawę, która federalnie rezerwowała instytucję małżeństwa dla par różnopłciowych. Orzekł wtedy, że ustawa jest niezgodna z konstytucją – choć już konstytucje poszczególnych stanów rozstrzygały tę kwestię różnie.

Od 2013 r. wiele zakazów zostało obalonych. Zanim Sąd Najwyższy podjął ogłoszoną dziś decyzję, pary homoseksualne mogły się pobierać w 37 stanach.

Decyzję Sądu Najwyższego skomentował prezydent Barack Obama, pisząc na Twitterze, że to „wielki krok w stronę równości”:

W pierwszej reakcji po decyzji Sądu Najwyższego prezydent USA wypowiedział zdanie, które dziś cytują wszystkie zachodnie media: „Love is love”, miłość to miłość. Wieczorem 26 czerwca Biały Dom mienił się kolorami tęczy. W geście poparcia użytkownicy Facebooka mogli zaś (i nadal mogą) przy pomocy aplikacji pokolorować swoje zdjęcia profilowe.

.Twitter.
.Elvert Barnes/Flickr CC by 2.0.

Czytaj także:
– Gdzie małżeństwa jednopłciowe są legalne, a gdzie homoseksualistom grozi śmierć
– Geje na świecie – jak się czują w różnych miejscach świata

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną