Świat

Bałkańskie mrówki

Przez Bałkany do raju

Odpoczynek na trawniku w pobliżu stacji kolejowej w Belgradzie. Odpoczynek na trawniku w pobliżu stacji kolejowej w Belgradzie. Marko Djurica/Reuters / Forum
Kiedyś płynęły tędy tylko narkotyki. Teraz idą tysiące imigrantów. Macedonia i Serbia są bezsilne. Węgrzy chcą budować mur. Bruksela nie wie, co robić.
Serbia – grupa uciekinierów z Syrii w drodze ku granicy węgierskiej.Andrej Isaković/AFP/EAST NEWS Serbia – grupa uciekinierów z Syrii w drodze ku granicy węgierskiej.

Poznać ich można po stopach. Opuchnięte palce, czasem zasiniałe paznokcie, cieknące rany po pęcherzach i otarciach. Na taką stopę nie wzujesz żadnego buta, chodzą w klapkach, w japonkach. W aptece na rogu ulicy Nemanjina, niedaleko dworca kolejowego i autobusowego w Belgradzie, kupują opatrunki i leki. Farmaceutka mówi, że obsługuje kilkadziesiąt takich osób dziennie.

Ammar, mężczyzna po trzydziestce, z zadbanym zarostem, opowiada, że uciekł z Syrii. Przed wojną, bombami, przed dżihadystami.

Polityka 28.2015 (3017) z dnia 07.07.2015; Na własne oczy; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "Bałkańskie mrówki"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Losy władczyń, które nie mogły dać mężom potomka

Kobieta, która nie mogła urodzić następcy tronu, była narażona na niebezpieczeństwa.

Tomasz Targański
23.02.2021