Czekają nas wojny o wodę i żywność

Ten klimat nas zabije
Niedawne upały będziemy wspominać z nostalgią, bo w przyszłości za szansę przyzwoitej egzystencji w świecie zniszczonym zmianami klimatu oddamy nasze swobody i wartości.
W systemie sztucznych zbiorników Cantareira, który zaopatruje w wodę 20-milionowe SaoPaulo, wody prawie już nie ma.
Sebastiao Moreira/EFE/Forum

W systemie sztucznych zbiorników Cantareira, który zaopatruje w wodę 20-milionowe SaoPaulo, wody prawie już nie ma.

Coraz większe fale migrantów klimatycznych będą dobijały się do bram Europy i USA. Na zdjęciu pustynnienie obszarów graniczących z pustynią Kalahari.
Winfried Bruenken/Wikipedia

Coraz większe fale migrantów klimatycznych będą dobijały się do bram Europy i USA. Na zdjęciu pustynnienie obszarów graniczących z pustynią Kalahari.

W Kalifornii susza trwa nieprzerwanie już od czterech lat.
National Oceanic and Atmospheric Administration/Wikipedia

W Kalifornii susza trwa nieprzerwanie już od czterech lat.

Niepohamowana eksploatacja zasobów planety doprowadzi kiedyś do samozagłady – przestrzega papież Franciszek w encyklice „Laudato si”, dołączając tym samym do uczonych, którzy od lat ostrzegają przed ociepleniem klimatu i jego skutkami. Papież wie, o czym mówi, nie tylko od nich. W ostatnich dwóch latach w jego rodzinnym Buenos Aires z powodu upałów dochodziło nawet do protestów społecznych.

Wysokie temperatury w stolicy Argentyny, od grudnia do lutego, były zawsze mordercze, jednak w ostatnich latach dzieje się coś, co przekracza standardowe doświadczenie porteńos. Wysiada przeciążona sieć elektryczna – od klimatyzacji i domowych wiatraków, bez których nawet ludziom młodym i zdrowym trudno wytrzymać. Przestają działać elektryczne pompy wodne i lodówki. Starzy i niepełnosprawni stają się więźniami bloków i kamienic, bo nie działają windy. Wysoka wilgotność powietrza czyni to wszystko jeszcze bardziej nieznośnym. I tak dwa, dwa i pół, trzy miesiące. Podobne upały, choć lżejsze, odczuwamy tego lata w Europie – i nie tylko na południu; również w Polsce.

Z kolei São Paulo, największa metropolia Ameryki Południowej (20 mln mieszkańców), przeżywa kryzys wodny. Powód: trwająca od trzech lat susza. W ostatnich miesiącach dochodziło do reglamentacji wody i wielogodzinnych przerw w jej dostawie. W niektórych restauracjach korzysta się już z plastikowych talerzy, żeby nie marnować wody na zmywanie. Szpitale przygotowały zapasy wody na czarną godzinę. Stan São Paulo to serce brazylijskiego przemysłu, który potrzebuje wody tak jak ludzie; wytwarza ok. 40 proc. PKB kraju.

Woda w sztucznym jeziorze, które dostarcza miastu wodę, opadła z powodu suszy do poziomu kilku procent stanu uważanego za normę. To nie znaczy, że w São Paulo nie zdarzają się ulewy. Zdarzają się, ale za małe i za rzadko. W fawelach łapanie wody z nieba, polegające na rozstawianiu wiader i baniaków, prowadzi do wylęgania się moskitów, które przenoszą dengę. Liczba zachorowań na tę chorobę – za drugim razem bywa, że śmiertelną – wzrosła w ostatnim roku trzykrotnie.

Klimatyczne fatum dosięga też najbogatszych. Czwarty rok nieprzerwanej suszy przypomina Kalifornijczykom, że to tam znajduje się Dolina Śmierci, najbardziej suche miejsce w Ameryce i jedno z najcieplejszych na świecie. Na wiór schną kalifornijskie gaje drzew migdałowych, których podlewanie pochłaniało wcześniej nawet 10 proc. zużywanej w stanie wody. Jej racjonowanie w rolnictwie, a także ograniczenia przy myciu samochodów, napełnianiu basenów, podlewaniu pól golfowych nie łagodzą skutków kataklizmu. Stałe opadanie poziomu wód podziemnych powoduje w wielu miejscach wręcz zapadanie się gruntu. Kalifornia widzi swoje szanse w odsalaniu wody Pacyfiku. To drogi i energochłonny proces, na który mogą pozwolić sobie tylko najbardziej zamożni. 

Kto wywołuje susze

Przyczyny kłopotów São Paulo z wodą badacze upatrują w zmianach klimatycznych, spowodowanych rabunkową wycinką lasów deszczowych Amazonii. Dżunglę dewastują trzy sektory gospodarki: przemysł drzewny, hutnictwo i wielka hodowla bydła. Handlarzy drewnem interesują zwykle rzadkie i drogie gatunki drzew. Ale wycina się wszystkie jak leci. Drzewa gorsze z komercyjnego punktu widzenia spala się – część legalnie, część nielegalnie – na węgiel drzewny, który skupują okoliczne huty; używają go do wytopu surówki. Na ogołoconą z drzew ziemię wkraczają hodowcy, zamieniając ją w pastwiska dla bydła.

W ostatnich kilku dekadach wylesiono 17–18 proc. terytorium Amazonii, a około jednej trzeciej ulega różnym formom degradacji. Te zniszczenia już teraz wywołują poważne zmiany klimatyczne, m.in. susze i dzisiejsze kłopoty São Paulo. Dlaczego?

Czytaj także

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną