Świat

Obrona z premedytacją

Lud karze bez sądu

Ofiara linczu w Peru Ofiara linczu w Peru Reuters / Forum
Lincz, wciąż popularny w Ameryce Łacińskiej, to wcale nie broń biednych i niewykształconych, tylko symbol panowania uprzywilejowanych.
Kobieta, ofiara linczu w GwatemaliReuters/Forum Kobieta, ofiara linczu w Gwatemali

Lipcowy dzień, miasto São Luís na północy Brazylii. Cleidenilson da Silva, 29 lat, wchodzi do sklepu z rewolwerem w ręku z zamiarem kradzieży; towarzyszy mu 16-letni wspólnik. Rewolwerowcy z nich marni, prawdopodobnie nie zamierzają do nikogo strzelać – pistolet ma zastraszyć sprzedawcę i dodać animuszu napastnikom. Da Silva wdaje się w słowną sprzeczkę z przypadkowym klientem, zostaje powalony na podłogę i obezwładniony. Zbiegają się ludzie z okolicy, przywiązują niedoszłego złodzieja do latarni i zaczynają samosąd.

Polityka 31.2015 (3020) z dnia 28.07.2015; Świat; s. 51
Oryginalny tytuł tekstu: "Obrona z premedytacją"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

PiS wprowadza „ruski ład”? Polska spiera się z UE, Kreml klaszcze

„Ruski ład” w Polsce to scenariusz, któremu Kreml kibicuje od lat. Zresztą do tej pory prognozy Rosjan sprawdzają się co do joty. Co to oznacza? Że Polska z Unii formalnie wprawdzie nie wystąpi, ale osunie się na jej peryferie.

Agnieszka Bryc
22.07.2021