W co Polacy się ubierają i jak tym wyrażają swoje możliwości, gust, aspiracje, a nawet światopogląd.
Lewica napędzała się dotąd personalnymi animozjami. Teraz doszła nowa motywacja: strach, że w przyszłym parlamencie nie będzie jej wcale. Jest więc zjednoczenie, choć to na razie tylko porozumienie programowe.
Paweł Kukiz dostał szansę na wejście do prawdziwej polityki. Właśnie ją koncertowo marnuje.
Nie jestem prezydentem ludzkich sumień – powtarzał prezydent Bronisław Komorowski, podpisując ustawę o in vitro.
Ostatni tydzień obrócił turecką politykę zagraniczną o 180 stopni.
PiS postuluje systemowe zmiany, prawdziwe trzęsienie ziemi. Wierząc w swą wyższość moralną, zapowiada, że zdyscyplinuje sędziów i wprowadzi kontrolę ich orzeczeń. Pokieruje też prokuratorami, włączając z powrotem prokuraturę w struktury rządu. Opinia publiczna, zmęczona dzisiejszym złym stanem rzeczy, gotowa jest przyklasnąć tym groźnym dla demokracji pomysłom.
Nasza beznadziejna bezideowość i oportunizm uczyniły z naszych dzieci zoologicznych liberałów. Myślą, że państwo to zakład usługowy, w którym się „płaci i wymaga”. Ma być tanio i dobrze. I z tą żałosną nauką idą dziś do urn.
Tysiącom dzieci można uratować życie, pod warunkiem że leczenie zacznie się jeszcze w brzuchu mamy. Ale choć polska medycyna prenatalna radzi sobie doskonale, to wokół diagnostyki trwają ideologiczne wojny.
„Dobrze, że zdechł” – to o dziecku, które zginęło w wypadku. Podobnie – o zmarłej przedwcześnie blogerce i chłopcu, który popełnił samobójstwo. To internetowe wpisy zorganizowanych sadystów.
Im więcej bezzałogowców na polskim niebie, tym większy bałagan i ryzyko katastrofy lotniczej. Ale najgorszym pomysłem byłoby ich po prostu zakazać.
O tym, jak 29-letnia Miriam Shaded z dziewięcioosobowej polsko-syryjskiej rodziny postanowiła sprowadzić do Polski syryjskich uchodźców, sprowadzając na siebie jednocześnie falę krytyki, jak i zachwytów.
Prof. Przemysław Czapliński, krytyk literacki, o tym, jak literatura odpowiada na polskie przemiany ostatnich 30 lat i co możemy z niej wyczytać o naszym społeczeństwie.
Kupując w automacie bilet, kawę albo kanapkę, wypłacając pieniądze z bankomatu, coraz częściej patrzymy na te maszyny jak na rywala, który wcześniej czy później zabierze nam pracę.
Prof. Peter Singer, słynny etyk z Uniwersytetu Princeton, o pomaganiu z głową, minimalizowaniu cierpienia i ekonomicznym sensie filantropii.
To pytanie trzeba postawić wprost. Czy Rosji zagraża faszyzm?
Ponad połowa ludzkości żyje bez adresu. Nowoczesność tam do nich nie dociera, bo nie wie którędy.
Lincz, wciąż popularny w Ameryce Łacińskiej, to wcale nie broń biednych i niewykształconych, tylko symbol panowania uprzywilejowanych.
40 lat temu w Helsinkach podpisano dokument, który miał utrwalić podział Europy na komunistyczny Wschód i demokratyczny Zachód. A stał się narzędziem rewolty.
Prezydent Gerald Ford przyleciał do Warszawy 28 lipca 1975 r. Wizytę poprzedziły długie i drobiazgowe negocjacje co do jej terminu i porządku; władze PRL chciały wiele na niej ugrać.
Projekt Manhattan, który doprowadził do wyprodukowania amerykańskiej bomby atomowej, wciąż kryje w sobie wiele tajemnic i budzi skrajne emocje.
Z jakich powodów wielu ludzi sięga po „dopalacze”, choć mogą zapłacić za to nawet życiem? Nauka wie już sporo, choć niektóre kluczowe pytania nadal pozostają bez satysfakcjonującej odpowiedzi.
Chyba stęskniliśmy się za takim filmem.
Komedia w sam raz na lato, niestety, niepozbawiona wad.
Pierwsza monograficzna wystawa Hirsta w Polsce.
Wystawa ukazuje postkolonialne relacje zależności między europejskimi mocarstwami kolonialnymi i państwami Trzeciego Świata.
Festiwal otworzy kameralny dramat psychologiczny „45 lat” Brytyjczyka Andrew Haigha o kryzysie dojrzałego małżeństwa z Charlotte Rampling i Tomem Courtenayem, nagrodzony na festiwalach w Berlinie i Edynburgu.
Można się zjeżyć na sam pomysł – dziś przecież wszyscy publikują zapiski.
Powieść pochłania się z zachwytem, szczególnie fragmenty poświęcone umierającemu Fiodorowi czy szaleńczej, wycieńczającej grze w badeńskich kasynach.
O tyranach, którzy swą wielkość chcieli utrwalić także w monumentalnych gmachach.
Ciekawe opisy miejsc i budynków oraz sylwetki architektów.
Ważna pozycja o street arcie.
Royal Southern Brotherhood zaczynali w 2012 r. jako „supergrupa”.
Młoda, atrakcyjna blondynka w mini grająca na gitarze i śpiewająca bluesa?
Jill Scott jako artystka manifestuje jak nigdy przedtem charyzmę i elastyczność stylistyczną.
Lutnista Michał Gondko po studiach w Warszawie pojechał do Schola Cantorum Basiliensis, by kształcić się u wielkiego Hopkinsona Smitha.
Amy Winehouse żyła krótko, ale pozostawiła po sobie tyle materiałów, że starczyło na długi dokument. Trzeba było tylko zmontować. I ten montaż wzbudził sporo szumu.
Rozmowa z Krzysztofem Pastorem, dyrektorem Polskiego Baletu Narodowego, o balecie popularnym i elitarnym oraz blaskach i cieniach zawodu tancerza.
Po obejrzeniu filmu „Książę” Karola Radziszewskiego nie zadawałem sobie żadnych pytań, gdyż wszystko tu było oczywiste.
Opowiada najostrzejsze dowcipy o seksie, wystąpiła w najpopularniejszej komedii lata i skutecznie walczy ze stereotypem, że kobiety nie mogą być zabawne. Komiczka Amy Schumer, jak by sama to ujęła, właśnie szczytuje w Ameryce.
Coraz częściej postaci historyczne traktowane są jak znaki firmowe. Szczególną pozycję mają tu wybitne artystki, o czym przypomniał właśnie przypadek Olgi Boznańskiej.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Nauka nie zna eliksiru młodości, ale na zręczny marketing nabierają się miliony. Polacy też chętnie wierzą w nowe sposoby ucieczki przed starością, choć według badań, nie poddają się obsesji idealnego wyglądu.
Rozmowa z Jerzym Główczewskim, ostatnim żyjącym pilotem myśliwca, który walczył na froncie zachodnim – o jego filmowym życiu i planowanym filmie o polskich lotnikach.
Szare, kiepskie i monotonne życie w PRL okazuje się dziś zaskakująco wdzięcznym tematem dla producentów kolorowych i emocjonujących gier planszowych.
Sobotni targ śniadaniowy na Żoliborzu, który w każdą sobotę pojawia się i znika, jest atrakcją (jak dla kogo) i zjawiskiem dającym do myślenia.
W europejskich pradziejach mury spełniały przede wszystkim funkcje obronne. Nie tylko jednak.
Jeśli tak dalej pójdzie, jak teraz idzie, to zawiśnie nad nami nowe godło Polski – Kogut Biały na tle nerwowym.
Gdy się obserwuje podróżującą po kraju premier, na usta ciśnie się rzecz jasna pytanie: o co tu chodzi i komu to służy?
Na tych kolażach spotykają się dwie Warszawy. Powstańcze kadry nałożone na dzisiejszy kontekst.