Rynek

Jak wspomóc pomoc

Nowe wyzwania dla filantropii

Afgańczycy ze zniszczonej przez osuwiska wioski czekają na transport z pomocą humanitarną. Afgańczycy ze zniszczonej przez osuwiska wioski czekają na transport z pomocą humanitarną. Mohammad Ismail/Reuters / Forum
Prof. Peter Singer, słynny etyk z Uniwersytetu Princeton, o pomaganiu z głową, minimalizowaniu cierpienia i ekonomicznym sensie filantropii.
Peter Singer, australijski etyk, profesor Uniwersytetu PrincetonFairfax Media/Getty Images Peter Singer, australijski etyk, profesor Uniwersytetu Princeton

Marta Zaraska: – Swoją najnowszą książką „The Most Good You Can Do” znów narobił pan sobie wrogów.
Peter Singer: – Niektóre organizacje charytatywne i ludzie, którzy je wspierają, niewątpliwie nie są zadowolone z tego, co mówię. Ale faktem jest, że to, co niektóre z nich robią, nie jest szczególnie pożyteczne.

Na tę „pożyteczność” czy raczej „efektywny altruizm” kładzie pan duży nacisk.

Polityka 31.2015 (3020) z dnia 28.07.2015; Rynek; s. 41
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak wspomóc pomoc"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Żyjmy Lepiej

Dziesięć tysięcy kroków

Chodźmy chodzić, maszerować z kijami i biegać. Plan minimum to dziesięć tysięcy kroków dziennie. Można też zwiększyć obroty, ale trzeba to robić z głową.

Marcin Piątek
28.07.2020