Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Wystawy

Odrabianie lekcji

Recenzja wystawy: „After Year Zero”

dzięki uprzejmości artystów / materiały prasowe
Wystawa ukazuje postkolonialne relacje zależności między europejskimi mocarstwami kolonialnymi i państwami Trzeciego Świata.

W warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej pokazywana jest wystawa „After Year Zero”, prezentująca postkolonialne relacje zależności między europejskimi mocarstwami kolonialnymi i państwami Trzeciego Świata, które wyłoniły się w procesach dekolonizacji po drugiej wojnie światowej. Poruszająca się na granicy nauki i sztuki ekspozycja składa się z prac artystów i artystek, filmów, dokumentów i materiałów archiwalnych, tworzących razem rodzaj wizualnego eseju, wspartego analitycznymi opisami. Z bogatej narracji wybijają się film i instalacja autorstwa The Otolith Group, opowiadające historię dekolonizacji, m.in. na przykładzie znaczków pocztowych wydawanych przez rządy Ghany od 1957 do 1966 r.; stają się medium prezentującym osiągnięcia gospodarcze kraju, idee wyznawane przez kolejnych rewolucjonistów i dyktatorów, także ideę panafrykanizmu. Historycznie zależny od obydwu stron żelaznej kurtyny Trzeci Świat stał się miejscem zderzenia ideologii i kapitału, odgrodzonym od państw Północy „kolorową kurtyną” opresji rasowej. Anselm Franke, współkurator wystawy, w wywiadzie udzielonym portalowi dwutygodnik.com tak opowiada o emancypacyjnym działaniu sztuki: „Cofa nas niejako na poziom schematów poznawczych, umożliwiając tym samym swego rodzaju anarchię – pozwala się przeciwstawić ugruntowanym sposobom myślenia”. Jak w etnicznie niemal jednorodnym kraju rozwijać świadomość różnorodności? Na pewno oglądając, czytając i dziwiąc się. „After Year Zero” dostarcza wiedzy przydatnej także w namyśle nad najnowszą historią Polski i jej miejscem w zglobalizowanym świecie.

After Year Zero: Powojenny uniwersalizm i geografie współpracy, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, wystawa czynna do 23 sierpnia

Polityka 31.2015 (3020) z dnia 28.07.2015; Afisz. Premiery; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Odrabianie lekcji"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną