Świat

Nieczyści idealiści

Gniew klasy średniej w Brazylii

Marcowe protesty. Demonstranci domagają się ustąpienia pani prezydent. Marcowe protesty. Demonstranci domagają się ustąpienia pani prezydent. Wikipedia
Widmo krąży po Brazylii. Widmo społecznego gniewu. A jest o co się gniewać, bo w Brazylii – przywołując klasyka polskiej publicystyki – coś pękło, coś się skończyło.
Brazylijski Batman walczy z państwem grzechu: wzywa do wypędzenia obecnej prezydent Dilmy Rousseff, a nawet byłego prezydenta Luli.Ricardo Moraes/Reuters/Forum Brazylijski Batman walczy z państwem grzechu: wzywa do wypędzenia obecnej prezydent Dilmy Rousseff, a nawet byłego prezydenta Luli.

Lecą skorumpowane głowy, a to bolesne szczególnie dla tych, którzy wierzą, że „inny świat jest możliwy”, bo lecące głowy są lewicowe i postępowe. To głowy z partii idealistów, którzy mieli różnić się od reszty rządzącej tu od czasów konkwisty. I rzeczywiście, odróżniają się – na korzyść; niestety nie w jednym: jeśli można u władzy nachapać się wedle bezideowej zasady „teraz, k..., my!”, kręgosłup moralny dawnych rewolucjonistów staje się elastyczny, a czyste ręce – nieprzyjemnie lepkie.

Polityka 35.2015 (3024) z dnia 25.08.2015; Świat; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Nieczyści idealiści"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021