Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Muzeum milczenia

Trudne stosunki czesko-niemieckie

Październik 1938 r., ciepłe powitanie wkraczających wojsk niemieckich. Październik 1938 r., ciepłe powitanie wkraczających wojsk niemieckich. Getty Images
70 lat po wojnie i ćwierć wieku po upadku komunizmu – mimo kolejnych traktatów, gestów, deklaracji i członkostwa w Unii, mimo świetnych wzajemnych stosunków i kwitnącej turystyki – zbitka „kwestia niemiecka” nadal gasi uśmiechy na twarzach wielu Czechów.
Pamiątki odnalezione przez Rudiego Schlattnera w tajnej skrytce na strychu jego rodzinnego domu.Zavoral Libor/ČTK/PAP Pamiątki odnalezione przez Rudiego Schlattnera w tajnej skrytce na strychu jego rodzinnego domu.

Starszy pan powoli, z uwagą ostukuje młotkiem deski na strychu. Potem chwyta za niemal niewidoczny sznurek wystający ze szpary, pociąga i w deskach otwiera się zamaskowana klapa. Z uśmiechem odwraca się do kamery: „Mam!”.

Rudiego Schlattnera na początku sierpnia pokazała czeska telewizja. Ten emeryt ze Stuttgartu jest potomkiem Niemców wypędzonych z Czech po drugiej wojnie światowej. Na starość postanowił sprawdzić, czy w tajnej skrytce na dachu jego rodzinnego domu w Ustí nad Łabą nadal leżą paczki, które z rodziną chowali tuż przed wyjazdem.

Polityka 35.2015 (3024) z dnia 25.08.2015; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Muzeum milczenia"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >