Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Świat

China dream

Państwo Środka dąży do bycia światową potęgą gospodarczą

Pekin, parada zwycięstwa z okazji 70. rocznicy triumfu nad Japonią. Pekin, parada zwycięstwa z okazji 70. rocznicy triumfu nad Japonią. Damir Sagolj/Reuters / Forum
Chińska wersja american dream tym się różni od oryginału, że marzenie ma być jedno dla wszystkich. Wszyscy razem mamy być najlepsi.
„Amerykańskie marzenia w Chinach” – filmowa ilustracja chińskiej pogoni za szczęściem.materiały prasowe „Amerykańskie marzenia w Chinach” – filmowa ilustracja chińskiej pogoni za szczęściem.

Po Moskwie także Pekin w zeszłym tygodniu pokazał urbi et orbi paradę zwycięstwa. 70. rocznica chińskiego triumfu nad Japonią miała być ilustracją zarówno nowej chińskiej doktryny wojennej, jak i Chińskiego Marzenia, ogłoszonego przez nowego przywódcę, Xi Jinpinga. Odpowiedzi na pytanie, jakie są dziś Chiny, wypada zatem szukać nie tyle na zdjęciach z parady na placu Niebiańskiego Spokoju, ile w chińskich debatach o sobie i świecie. I właśnie w chińskich aspiracjach.

Dzień Zwycięstwa w Pekinie to część antyjapońskiej kampanii, która od trzech lat towarzyszy sporowi o wyspy na Morzu Południowochińskim. Wpisuje się w nią też rocznica masakry w Nankinie w 1937 r., która została ogłoszona narodowym dniem pamięci. A w telewizji: filmy fabularne, w których japońscy żołnierze z rechotem ścinają głowy, gwałcą kobiety, palą, gotują i zakopują żywcem – by po krwawej orgii śpiewać „Cichą noc” i popijać sake.

Jednak nie zaduma nad chińskimi losami w XX w., lecz duma z pozycji Chin na świecie ma być podstawą chińskiego poczucia własnej wartości, również militarnej. Ogłoszona w maju nowa doktryna wojenna rozszerza teren operacyjny najliczniejszej armii na świecie (2,3 mln żołnierzy). Jednocześnie agencja Xinhua zapewnia, że Chiny nie dążą do strategicznej ekspansji i hegemonii. Ale doktryna zapowiada „aktywną obronę strategiczną”: marynarka wojenna jest przestawiana z obrony wybrzeża na ochronę wysuniętych akwenów.

1.

Czy zatem zachodni Pacyfik to taka beczka prochu XXI w., jak Bałkany pod koniec XIX w.? Bezpartyjny politolog z szanghajskiego Uniwersytetu Fudan prof. Ge Zhaoguang radzi zrewidować stereotypowe poglądy na Chiny. W książce „Przemyśleć Chiny na nowo: ich ludność, kulturę i dzieje” (2014) prof.

Polityka 37.2015 (3026) z dnia 08.09.2015; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "China dream"
Reklama