Dlaczego i jak Polska powinna wesprzeć uchodźców

Nie uchodzi nie pomóc
Uchodźcy. Masa uchodźców. To dziś najważniejszy problem naszej Unii. Nie kryzys finansowy, nie Grecja, nie euro, nie Ukraina ani tzw. Państwo Islamskie.

Podpisaliśmy traktaty. Sens jednego z nich jest taki: kiedy jedno państwo znajdzie się w sytuacji nadzwyczajnej, bo nagle, tak jak teraz, napłynęła fala obywateli państw trzecich – Unia podejmuje środki tymczasowe na korzyść nadmiernie obciążonych. Jak można odmówić? Przecież to istota Unii. Nawet jeśli nie poczuwamy się tu do żadnej winy.

Pech chce, że akurat w najgorętszej fazie kryzysu imigracyjnego my mamy szczyt kampanii wyborczej. To nie jest czas na normalną rozmowę i nasi partnerzy unijni powinni zrozumieć, że stanowisko polskiego rządu, który nie zgadza się na bezwarunkowe wejście do „planu Junckera”, przydzielającego kwoty uchodźców poszczególnym krajom, nie musi być od razu oznaką braku solidarności, jest raczej próbą pogodzenia dobrej woli z politycznym realizmem.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj