Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Ludy świata pukają do bram

Kos: dla uchodźców to przystanek w drodze do lepszego świata

Uchodźcy na policyjnym posterunku na wyspie Kos czekają na dokumenty uprawniające do dalszej podróży. Uchodźcy na policyjnym posterunku na wyspie Kos czekają na dokumenty uprawniające do dalszej podróży. Thierry Monasse / Reporter
Ci, którzy szczęśliwie tu dopływają albo wyłowi ich grecka straż morska, schodzą na ląd pewnym krokiem. Szeroki uśmiech, jasne spojrzenie. Nie wloką się jak poturbowani przez los rozbitkowie – sprawiają wrażenie, jakby unosili się nad ziemią.
Przybycie do Europy to już sukces, ale potem długo sie czeka.Artur Domosławski/Polityka Przybycie do Europy to już sukces, ale potem długo sie czeka.

1.

Tocząc się powoli samochodem wzdłuż plaż greckiej wyspy Kos, mimo ciemności wczesnego poranka daje się dostrzec porzucone co kilkaset metrów, czasem więcej, odblaskowe kapoki ratunkowe. Niedaleko koczowiska tych, którzy wczoraj albo tydzień temu szczęśliwie dobili do brzegu, jakiś dowcipniś ułożył stertę kapoków pod szyldem reklamującym nocny lokal „Emmanouela” – ze zdjęciem nagiej dziewczyny w akrobatycznym wygięciu na rurze do tańca.

Na innej plaży – zwłoki dziurawego pontonu.

Polityka 38.2015 (3027) z dnia 15.09.2015; Na własne oczy; s. 101
Oryginalny tytuł tekstu: "Ludy świata pukają do bram"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Sinéad O’Connor: historia zniszczonej kariery

W dzisiejszej gorącej debacie o „kulturze unieważniania” warto pamiętać o historii. Książkowe wspomnienia Sinéad O’Connor nie pozostawiają wątpliwości, że ją unieważniono całkiem skutecznie.

Bartek Chaciński
20.07.2021